Deneysel romanların ustası hayatını kaybetti

Deneysel romanların ustası hayatını kaybetti

Romanlarında ve kısa öykülerinde geleneksel anlatım fikirleri, doğrusal ilerleme ile daha fazlasını geliştirerek deneysel yazarlara kendi eserlerini yayınlama imkânı veren ve bir kolektif bulmasına yardım eden dünyaca ünlü yazar Jonathan Baumbach, 28 Mart'ta hayatını kaybetti.

85 yaşında hayata gözlerini yuman yazarın ölümünü yönetmen oğlu Noah Baumbach duyurdu.

FICTION COLLECTIVE'İN KURUCULARINDAN BİRİ

Peter Spielberg ile birlikte avangart eserlere alan açmak amacıyla Fiction Collective isimli yayınevini kurduğunda, kariyeri boyunca yayınlamış olacağı 12 kitabının ikisi çoktan yayımlanmıştı. Bu yayınevinden çıkan ilk üç kitaptan biri ise gerçek ve hayallerden oluşan anılarla hayatını yeniden keşfeden bir adamın hikâyesini anlattığı "Reruns" oldu.

Michael Mewshaw, 1974'te The New York Times'da kitapla ilgili analizinde, "Bu eser anlatısal değil, bakış açısında tutarsızlıklar var ve yapısal olarak yer yer çarpık olaylardan oluşuyor ancak mantıklı ve sık sık iyi etkide bulunan, çoğu zaman eğlenceli bir atmosferi var." diyordu.

Baumbach'ın sonraki kitapları da üst kurmaca türündeydi: 1976'da yayımlanan "Babble" kahraman bir bebeği anlatıyordu. 1980'de okurla buluşan "Chez Charlotte ve Emily" için roman içinde roman denebilirdi. 1990 yılında çıkan "Separate Hours"ta yazar gergin bir evliliğin resmini boyamak için çekişen, her ikisi de psikanalist olan bir çiftin hikâyesiydi.

Baumbach, kâr kaygısı güden geleneksel yayınevlerinin bu tür eserleri yayımlamaktan kaçınacağını düşünüyordu.

ÇİZEREK ÇIKTIĞI YOLCULUĞA YAZARAK DEVAM ETTİ

Jonathan David Baumbach, 5 Temmuz 1933'te Brooklyn'de doğdu. Babası Harold, tanınmış bir ressam, annesi Ida ise bir öğretmendi. Gençken bir süre babasının stüdyosunda resim yapsa da kısa sürede yazmaya yöneldi.

Brooklyn'deki New Utrecht Lisesi'nden mezun olmasının ardından 1955'te Brooklyn College'da İngilizce, 1956'da Columbia Üniversitesi'nde oyun yazarlığı üzerine yüksek lisans derecesi aldı. Orduda görev yapmasının ardından Stanford Üniversitesi'nden İngiliz ve Amerikan Edebiyatı dalında doktora derecesini aldı.

1972'de Brooklyn College'a katılmadan önce Stanford ve diğer bazı üniversitelerde ders verdi. Kısa süre sonra orada yaratıcı yazma konusunda bir yüksek lisans programı kurulmasına yardım etti.

İlk romanı "A Man to Conjure With" 1965 yılında yayımlandı, eleştirmenlerin dikkatini çekti. Kariyeri boyunca 12 kitabı yayımlanan Baumbach'ın son romanı "Dreams of Molly" 2011'de yayımlandı.

O, kurmaca yazmanın yanı sıra aynı zamanda eleştirmenlik de yaptı; Partisan Review için film analizleri, The Times ve diğer pek çok yayın için kitapları analizleri kaleme aldı.

"ŞÖHRET KAPIMI HİÇ ÇALMADI"

2015 yılında verdiği bir röportajda hiçbir zaman ressam olan babası ya da yönetmen olan oğlunun sahip olduğu şöhreti yakalayamadığını şu sözlerle anlatmıştı: "Şöhretten asla bile isteye kaçmaya çalışmadım. Sadece benim kapımı hiç çalmadı."

Kaynak: The New York Times – Jonathan Genzlinger