CRR'de yeni sezon başlıyor

CRR'de yeni sezon başlıyor

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, bugün CRR Senfoni Orkestrası ve Korosu'nun vereceği konserle kapılarını açıyor. Şef Cemi'i Can Deliorman'ın yöneteceği konser, saat 20.00'da başlayacak. Soprano Evren Işık ve Deniz Yetim, mezzo soprano Aylin Ateş, tenor Caner Akın, bas bariton Zafer Erdaş konserde solist olarak yer alacak. Konserin repertuvarında Türk ve yabancı bestecilere ait opera, operet, dans ve türkülerden oluşan 21 eser yer alıyor. Koroyu ise Volkan Akkoç yönetecek.

İDSO'YU PONOMARCHUK YÖNETİYOR

İstanbul'un müzik hayatında önemli bir yeri olan ve 1945 yılında besteci Cemal Reşit Rey'in tarafından kurulan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ise, 11 Ekim'de CRR'de konser verecek. Ukraynalı şef Natalia Ponomarchuk'un yönetiminde gerçekleşecek konserde, obua sanatçısı Sezai Kocabıyık solist olarak yer alacak. Konserde, üç İngiliz bestecinin eserleri seslendirilecek. 

500 YILLIK ESER

45'inci yılına adım atan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 2019-2020 sezonunun ilk konseriyle 13 Ekim Pazar günü, saat 13.30'da, CRR'de musikişinaslarla buluşacak. Mehmet Güntekin'in yöneteceği konserde, Abdülâli Efendi'ye ait 500 yıllık bir eser seslendirilecek. Koro, sezonun bu ilk konserinde kurumsal geleneğine uyarak büyük çaplı bir eseri seslendirecek. ,

ANADOLU'YA YOLCULUK

Anadolu Müziği'nin ve bağlamanın yaşayan en önemli icracılarından Erdal Erzincan, 13 Ekim akşamı CRR'de dünyaca ünlü kemança virtüözü Kayhan Kalhor ile buluşacak. İkili, geleneksel Anadolu ve İran melodilerini doğaçlamaları ile birleştirerek dinleyenlere unutulmaz bir müzik deneyimi yaşatacak. Uzun yıllardır konserler veren ikilinin birlikte kaydettikleri iki albüm, dünyanın en prestijli plak şirketlerinden biri olan ECM Records'tan yayınlanmıştı.

CHARLIE SIEM CRR'DE 

Klasik müziğin en parlak yıldızları arasında yer alan keman virtüözü Charlie Siem ve ve piyano virtüözü Caroline Jaya-Ratnam, 15 Ekim'de müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak. 2010 yılında çıkardıkları albümle birlikte, dünyanın pek çok ülkesinde performans sergileyen ikilinin, CRR'deki konserler repertuvarı; Bach, Beethoven ve Grieg'in keman ve piyano için sonatlarından oluşuyor.

BAS GİTARIN YILDIZI

Bas gitar dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan, dört Grammy sahibi Stanley Clarke, "The Message" albümünün dünya turnesi kapsamında 16 Ekim'de yeniden CRR'de! Clarke'e konserde, Beka Gochiashvili, Cameron Graves, Shariq Tucker, Salar Nader ve Evan Garr eşlik edecek. Uzun kariyerinde caz harici türlerde de başarı kazanan Stanley Clarke, Türkiye'de öteden beri daha çok caz ve caz-füzyon türlerinde tanınıyor. Kariyeri boyunca aralarında altın ve platin plakların da bulunduğu 40'ın üzerinde albüm kaydeden sanatçının, Grammy ödülleri dışında; Emmy ödülü adaylığı da bulunuyor. Clarke ayrıca 2013'te, ünlü Downbeat dergisinin okur ve eleştirmenleri tarafından "Yılın En İyi Bas Gitaristi" seçilmişti.

FADO'YU YAŞIYOR

CAZIN BÜYÜSÜ

Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası, 21 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00'da CRR'de! Gecede, cazın genç ve başarılı seslerinden Sibel Demir solist olarak yer alacak. Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri için, 12 yıl önce kurulan CRR Caz Orkestrası; bu misyon doğrultusunda CRR'de verdiği konserlerine hız kesmeden devam ediyor. 

VIENNE TRIO IMMERSIO CRR'DE 

Oda müziğindeki zerafetin, disiplinin ve tutkunun sentezi olarak nitelendirilen Trio Immersio, 22 Ekim Salı akşamı, saat 20.00'de CRR'de konser verecek. Topluluk, klasik dönemden günümüze uzanan üç asırlık bir repertuvarla müzikseverlerle buluşacak. 2013 yılında kurulan Trio Immersio; kemanda Vira Zhuk, çelloda Nemanja Stankovic, piyanoda Mariam Vardzelashvili'den oluşuyor. Kısa sürede adından söz ettiren topluluk üyeleri; Jeunesse Austria ve Yehudi Menuhin Live Music Now gibi saygın kurumlarla da çalışmalar gerçekleştirdi. Trio Immersio'ın CRR'de vereceği konserin repertuvarı Schubert, Beethoven ve Piazzolla'dan oluşuyor.

CUMHURİYET COŞKUSU

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 24 Ekim Perşembe akşamı Cumhuriyet Bayramı konseri ile CRR'de müzikseverlerle buluşacak. Şef Oğuzhan Balcı yönetiminde gerçekleşecek konserde orkestra, keman virtüözü Cihat Aşkın'a eşlik edecek. Cumhuriyet Bayramı konserinin öncesinde, müzikolog Ersin Antep icra edilecek eserlerin içeriği ve hikâyeleri ile ilgili dinleyiciye bilgi aktaracak. Konserin repertuvarı; Mendelssohn'un "Mi Minör Keman Konçertosu" ile Oğuzhan Balcı'nın "Kaptan Köşkünden Manzaralar" ve "İstanbul Senfonik Şiiri"nden oluşuyor. Gecenin solistleri ise; soprano Görkem Ezgi Yıldırım, tenor Şenol Talınlı ve Zafer Erdaş.