Çin'de Uluslararası Panda Konferansı

Çin'de Uluslararası Panda Konferansı

Chengdu Dev Panda Yetiştirme Araştırma Üssü, 2 Kasım Cuma günü, Güneybatı Çin Sichuan Eyaleti merkezi Chengdu kentinde 7-11 Kasım tarihlerinde dev pandaların değişik yönlerine ilişkin bir uluslararası konferans düzenlenecek.

Dev pandaların korunmasına ve yetiştirilmesine ilişkin konferansın ev sahipliğini Ulusal Ormancılık ve Meracılık Dairesi ve Sichuan, Shaanxi ve Gansu yönetimleri yapacak olup konferansa üst düzey hükümet yetkilileri ve Çin'deki 10'dan fazla büyükelçilikten katılım olacak.

ABD Ulusal Zooloji Parkı ve Berlin Hayvanat Bahçesi gibi dev panda yetiştirmede  işbirliği yapan örgütlerden uzmanlar; yabancı, yerli ve denizaşırı üniversite ve kurumlardan akademisyenler ve Çin panda koruma merkezlerinden ve hayvanat bahçelerinden temsilciler konferansa katılacaklar.

Konferansta, pandaları koruma ve yetiştirilmeleri, hastalıkların önlenmesi ve kontrolü, pandaların doğal salgıları, doğal ortamlarına dönüşleri, arkadaşlık edebildikleri hayvanların ve ekolojik ortamların korunması gibi konular tartışma konusu edilecek.

Çinli ve yabancı bilim insanlarının dev pandalara ilişkin akademik başarı ve görüşlerini de ayrıca  karşılıklı olarak tartışmaları bekleniyor. Sichuan, Çin'de en yüksek dev panda popülasyonuna sahip eyalet. 2015 sonunda Sichuan'da 1.387 yabani ve 364 kafeste panda bulunuyordu. Bu, ulusal mevcudun sırasıyla %74'üne ve %86'sına tekabül ediyor.