Christian Petzold ile Sınırları Aşan Göç Hikâyeleri

Christian Petzold ile Sınırları Aşan Göç Hikâyeleri

2018 yılında Christian Petzold'un yönetmenliğinde seyirciyle buluşan 'Transit' isimli filmi incelemeye zaman ve mekânı birleştirerek bir yerde bir şeylerin ısıtıldığı sahne ile başlayalım. Mum ışığı üzerinde bir çay kaşığı ısıtılıyor. "Bu eroin mi?" sorusu akıllara gelirken aslında ısıtılanın bir lehim olduğunu öğreniyoruz.

Almanya'da yaşan sığınmacı Georg'u canlandıran Franz Rogowski genç bir çocuğun meraklı bakışları arasında lehim ile radyodaki gevşemiş bağlantıyı tamir etmeye çalışıyor. Radyonun tekrar canlanması ile Georg'u derinden etkileyen bir şarkı çalmaya başlıyor. Georg çocukken bu şarkıyı annesi Melissa işten eve döndüğünde söylerdi. Melissa oğlunun şarkıyı içten söylediğini görüp tekrar söylemesini isteyerek oğlunu mutlu etmek istiyor ancak Melissa'nın duymakta güçlük çekecek şekilde sağır olduğu izleyiciler tarafından fark ediliyor. Melissa'yı ise İranlı oyucu Maryam Zaree canlandırıyor.

Film, Nazi Karşıtı Almanları Odağına Alıyor

Film, senaryo ile aynı adı taşıyan 1944'te yayımlanan Anna Seghers'in romanından uyarlanırken, II. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan varoluşsal bir gerilim hikâyesi üzerine kurulu. Film, Almanya'dan Fransa'ya kaçan "Nazi karşıtı" Almanları konu ediniyor.

Çağdaş Paris sokakları ve dönemin modern otomobilleri ile dolu sahneler seyircilerin akıllarına 'Casablanca' filmi montajlarını tekrar getiriyor. Nazilerin katı faşist uygulamaları arasından kaçan Georg, intihar eden bir yazarın kimliğine büründükten sonra Paula Bira'nın canlandırdığı ölen yazarın acımasız güzel eşi Marie'ye âşık oluyor.

Tarihin bazı gerçeklerine filmde yer verilmediği göze çarpıyor. Nazi zulümleri veya Yahudilerden hiç söz edilmiyor.

Petzold'un Yeni Filmi Seyirciyle Buluşuyor

İki büyük başyapıt 'Phoenix' ve 'Barbara' ile adından sıkça söz ettiren Petzold, bugünlerde 'The Stranger' isimli yeni filmi ile izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu filminde Petzold bu kez Avrupa'nın mülteci sorunu ve mültecilerin hayat mücadelesini anlatıyor.

Kaynak: The Wall Street Journal / Joe Morgenstern

Video Link: https://www.youtube.com/embed/BRgfS3cpSTk