Cezeri'nin olağanüstü dünyasından miniklere masallar

Cezeri'nin olağanüstü dünyasından miniklere masallar

12. ve 13. yüzyıllarda, Artuklu Sarayı'nın toplamda 26 yıl başmühendisliğini yapmış, mekanik biliminin öncü isimlerinden Cezeri'nin eserleri Uniq Expo'da, "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" adıyla sergileniyor. 15 Şubat'ta kapılarını açan sergi, bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla, 7'den 77'ye her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

MASAL İLE BİLİMİ SEVDİRECEK

Açıldığı günden bugüne yaklaşık 30 bin kişiyi ağırlayan "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" sergisi bu kez çocukları Cezeri'nin ve bilimin büyülü dünyasına götürmeye hazırlanıyor. Sergide düzenlenecek Masal Atölyesinde çocuklar, İstanbul Masal Okulu Kurucusu Necibe Gümüşkaya Bozkurt'un anlatımıyla, mekanik bilimini masal tadında öğrenecek. Anadolu'nun en büyük mucidi Cezeri'nin görkemli dünyasına eğlenceli bir yolculuk yapacaklar. UNIQ Expo'da her pazar 12.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan masal atölyelerine minik ziyaretçiler ücretsiz olarak katılabilecek.

Sergilenen makinelerin çalışma disiplinleriyle çocukların düşünme biçimine ve hayal gücü üzerinde pozitif bir etki yaratan sergi, bugüne dek 120'den fazla okulu ağırladı.

"Tarihine bak, geleceği yaz!" sloganıyla misafirlerine geçmiş, şimdi ve gelecek arasında uzun bir yolculuk sunan, her detayı incelikle düşünülmüş olan "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" sergisi 15 Haziran'a kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

SERGİ HAKKINDA

Cezeri'nin 13. yüzyılda yazdığı kitabı Kitab-ül Hiyel'deki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını sergileyen "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri", adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Sergi, 1500 m2'lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veriyor. Eserlerin çalışma prensiplerini anlaşılır bir biçimde ortaya koyan sergide, Cezeri'nin şifreli, dört sürgülü kapı kilidi, şifreli kasası, dünyaca ünlü filli su saati, anıt su saati, tarihin ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatı gibi birçok çalışmasının birebir örneklerini görmek mümkün.

"Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" sergisinde kısa bir filmle karşılanan ziyaretçiler sırasıyla; Cezeri öncesi mekanik tarihi (Yaşam-Kalım), Cezeri dönemi sanatı ve siyasi kaosunun anlatıldığı bölüm (Kaos ve Düzen), Cezeri'nin kitabına ait görsellerin olduğu Harikalar Kitabı bölümü, Cezeri'nin makinelerinin birebir çalışır örneklerinin ve etkileşimli eğitim düzeneklerinin olduğu sanat bölümü, Cezeri'nin üretim araçlarının olduğu Cezeri'nin Atölyesi bölümü, Cezeri sonrası mekanik tarihinden örneklerin bulunduğu Saldırı bölümü ve gelecek tasvirinin olduğu gelecek bölümüyle tanışıyor.

Sergide çalışır durumdaki birebir versiyonlarda, tıpkı dönemin koşullarında olduğu gibi enerji kaynağı olarak su kullanıldı. Sergide, bilim, sanat, tarih ve mekaniğe ait birçok etkileşimli öğe, ziyaretçileri bilgilendiren sıra dışı bir sergi deneyimi sunuyor.

"Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi"nde Cezeri'nin birbirinden ilginç makineleri ve Türk-İslam sanatının estetik ve tarihi unsurları dışında, Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı medeniyetlerinin bilim insanları da mekanik tarihinden çeşitli örneklerle tanıtılıyor.

Kaynak: Aydınlık