Cannes Jüri Başkanı'ndan Online Gösterimlere Eleştiri

Cannes Jüri Başkanı'ndan Online Gösterimlere Eleştiri

70'inci Cannes Film Festivali Jüri Başkanı Pedro Almadovar, filmlerin sinemalardan önce online film sitelerinde gösterilmesini eleştirerek, bu tip filmlere yarışmalarda ödül verilmesini aklının almadığını söyledi.

Cannes Film Festivali açılışı kapsamında yapılan basın toplantısında konuşan festival Jüri Başkanı İspanyol Yönetmen Almadovar, dijital platformların izleyicilerin alışkanlıklarını değiştirmemesi gerektiğini belirtti.

Yeni platformların var olan kurallara saygı göstermesi ve uyması gerektiği görüşünü dile getiren Almadovar, "Sadece Altın Palmiye değil, herhangi bir ödülün, sinemanın geniş ekranında görülemeyecek olan bir filme verilmesini aklım almaz." diye konuştu.

Bu düşüncesinin yeni teknolojilere saygı duymadığı veya onlara açık olmadığı anlamına gelmediğini ifade eden Almadovar, "Yaşadığım sürece bir şey için mücadele edeceğim, korkarım yeni nesil bunun farkında değil, geniş ekranın izleyiciyi hipnotize etme kapasitesi." diye konuştu. 

Festival öncesinde organizatörler, gelecek yıl sinema ekranlarında değil de sadece online platformlarda gösterilecek filmlerin yarışmaya katılamayacağını bildirmiş, bu karar Netflix online film platformu tarafından protesto edilmişti.

Sinemalarda gösterilmeden Netflix tarafından yayımlanacağı bildirilen "Okja" ve "The Meyerowitz Stories" filmleri bu yıl Altın Palmiye için yarışacak.

Yönetmen Fatih Akın'ın "Solgun" isimli filmiyle "Altın Palmiye" ve ana kategorideki ödüller için yarışacak diğer 18 film şöyle:

- Noah Baumbach'ın "The Meyerowitz Stories" filmi

- Bong Joon-Ho'nun "Okja" filmi

- Robin Campillo "120 beats per minute" filmi

- Sofia Coppola'nın "The Beguiled" filmi

- Jacques Doillon'ın "Rodin" filmi

- Michael Haneke'nin "Happy end" filmi

- Todd Haynes'in "Wonderstruck" filmi

- Michel Hazanavicius'un "The Redoutable" filmi

- Hong Sangsoo'nun "Geu-Hu (The Day After)" filmi

- Naomi Kawase'nin "Hikari (Radiance)" filmi

- Yorgos Lanthimos'un "The Killing Of A Sacred Deer" filmi

- Sergei Loznitsa'nın "A Gentle Creature" filmi

- Kornel Mandruczo'nun "Jupiter's Moon" filmi

- François Ozon'un "L'Amant double" filmi

- Lynne Ramsay'ın "You Were Never Really Here" filmi

- Benny Safdie ve Josh Safdie'nin "Good Time" filmi

- Andrey Zvyagintsev'in "Nelyubov (Loveless)" filmi

- Ruben Ostlund'un "Kare" adlı filmi.

Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı Akın, 2007 yılında Cannes Film Festivali'nde "Yaşamın Kıyısında" adlı filmiyle en iyi senaryo ödülünü almıştı. Pek çok uluslararası ödülü bulunan Akın, "Duvara Karşı" filmiyle de 2004 yılında Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülüne layık görülmüştü.

Toplam 40 binden fazla kişinin akredite olduğu 12 gün sürecek festival için Cannes'a yaklaşık 200 bin ziyaretçi bekleniyor. Festival nedeniyle Cannes'da geniş güvenlik önlemleri uygulanıyor.