'Büyük Taarruz' Üç Boyutlu Mermerlere Yansıtılacak

 'Büyük Taarruz' Üç Boyutlu Mermerlere Yansıtılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, İstiklal Savaşı'nın en önemli aşamalarından Büyük Taarruz'un gerçekleştiği Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak arasındaki "Başkomutan Tarihi Milli Parkı"na, cephede şehit olan kahramanların ve savaşın maketinin mermerden üç boyutlu görselleri yerleştirilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, Kocatepe ve Dumlupınar mevkilerine yerleştirilecek mermer rölyeflerle, ziyaretçilere bu önemli savaşın daha iyi anlatılacağını söyledi.

Projenin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatıldığını anlatan Temel, "Başkomutanlık Meydan Muharebesi tarihimiz açısından son derece önemli ama tanıtımı noktasında çok yeterli olmadığımız kanaati var. Bundan dolayı bu önemli savaşı halkımıza anlatma konusunda çalışmalar yapmaya karar verdik. Bu çalışmalardan birisi, savaştaki kesitleri anlatan rölyeflerden oluşacak. Eserlerden ilkini bitirmek üzereyiz." diye konuştu.

"Zafer Haftası'nda Kocatepe'yi ziyaret edenleri üç boyutlu kahraman Türk askerleri karşılayacak"

İlk etapta 15 eserin hazırlanacağını, çalışmaların sürdüğünü belirten Mahmut Temel, şöyle devam etti:

"Şu anda 9 metrekarelik mermerden, savaşın 3 boyutlu maketi ve cephede kahramanca çarpışan Türk askerlerinin rölyefleri hazırlanıyor. Kocatepe'den Dumlupınar'a Büyük Taarruz, ilk kez tüm yönleriyle mermerden yapılmış maketle anlatılacak. 26-30 Ağustos'ta kutlanacak Zafer Haftası'nda Kocatepe'yi ziyaret edenleri üç boyutlu kahraman Türk askerleri karşılayacak."