Bu hafta 10 film vizyona girecek

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 10 film vizyona girecek. İşte o filmlerle ilgili öne çıkanlar:

"KAÇIŞ PLANI 3"

Sylvester Stallone'un başrolünde yer aldığı "Kaçış Planı" serisi, üçüncü filmiyle bu hafta beyaz perdede yerini aldı.

"Şimdi İntikam Zamanı" sloganıyla yola çıkılan filmde güvenlik uzmanı Ray Breslin karakterini canlandıran 73 yaşındaki Stallone'ye Dave Bautista, 50 Cent, Jin Zhang ve Lydia Hull eşlik ediyor.

Yönetmenliğini John Herzfeld'in üstlendiği film, düşmanlarıyla yüzleşmek ve zaman dolmadan rehineleri kurtarmak için ölümcül bir kurtarma görevine girişen Breslin ve ekibinin hikâyesini konu ediyor.

Hong Kong temelli bir teknoloji güvenlik şirketinin uzmanlığı yürüten bir adamın kızı kaçırılmıştır. Standart bir fidye isteme durumu gibi görünmektedir. Kızın sağ salim geri getirilmesi için güvenlik uzmanı Ray Breslin ve ekibinin yardımına başvurulur. Breslin ve ekibi kaçırılma hakkında daha derine indikçe suçluların eski düşmanlarından birinin acımasız oğlu olduğunu keşfederler. Kaçırılan kızın, "Şeytan'ın İstasyonu" olarak bilinen, devasa ve zorlu bir Letonya hapishanesinden kurtarılması gerekmektedir. Ancak ekip işi aldıktan sonra Breslin'in kız arkadaşı da kaçırılıp aynı hapishaneye götürülür. Şimdi Breslin ve ekibi sadist düşmanlarıyla yüzleşmek ve zaman dolmadan rehineleri kurtarmak için ölümcül bir kurtarma görevine girişmelidir.

"ÖLÜ ADAM"

Yönetmen koltuğunda Amerikan bağımsız sinemasının en önemli isimlerinden Jim Jarmusch'un oturduğu, başrolünde ise ünlü aktör Johnny Depp'in boy gösterdiği "Ölü Adam", bu hafta vizyona girdi.

Film, vahşi batıya doğru bir yolculuğa çıkan William Blake'in, Hiç Kimse adındaki bir Kızılderili ile tanışmasının ardından yaşadıklarını anlatıyor.

1800'lü yıllarda hayatta önemli bir şeye sahip olmayan ve son derece sıradan bir yaşam süren William Blake isimli bir genç, farklı bir deneyim yaşamak adına yaşadığı toprakları terk edip, bilmediği bir yerde yeni bir hayata atılmaya karar verir. Çıktığı yolculuk ise onu hem fiziksel hem de ruhsal anlamda değiştirecek bir deneyimin başlangıcı olacaktır. Son derece kötü bir anında karşılaştığı Hiç Kimse adındaki Amerikan yerlisi, Blake'in aynı isimdeki, ölmüş bir şair olan William Blake olduğuna inanır. Hiç Kimse ile birlikte atılacağı bu yolculuk, William Blake'in sıra dışı bir şekilde bambaşka bir insana dönüşmesine neden olur.

Fantastik dram içerikli western türündeki filmin oyuncu kadrosunda Johnny Depp'in yanı sıra Gary Farmer, Crispin Glover, Lance Henriksen, Michael Wincott, Eugene Byrd, John Hurt, Robert Mitchum, Gabriel Byrne, Jared Harris, Billy Bob Thornton ve Alfred Molina yer alıyor.

"AMERİKAN SOYGUNU"

Sanat tarihindeki en büyük hırsızlık olaylarından birini konu edinen gerçek bir hikâyeden sinemaya uyarlanan, yönetmenliğini Barty Layton'ın üstlendiği "Amerikan Soygunu", bu hafta vizyona giren filmler arasında yerini aldı.

Sıradan yaşamlar süren dört genç, Amerika tarihindeki en büyük sanat hırsızlıklarından birini gerçekleştirmeye karar verir. Fakat hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve bu soygun denemesinin hayatlarına ne getireceği konusunda gençlerin aklında soru işaretleri oluşur.

Senaryosu da filmin yönetmeni Bart Layton'a ait olan filmin başrollerinde Evan Peters, Blake Jenner, Barry Keoghan, Jared Abrahamson, Eddie King, Karen Wheeling Reynolds ve James Rackley rol alıyor.

"ÖLÜMCÜL SULAR"

İngiliz aktris ve model Kaya Scodelario'nun başrolünde yer aldığı "Ölümcül Sular" haftanın seyirci karşısına çıkmaya başlayan bir diğer yeni filmi.

Film, şiddetli bir kasırgaya karşı yaşam savaşı veren genç bir kadının hikâyesini konu ediyor. Florida'da 5. kategorideki bir kasırga ile karşı karşıya kalan genç kadın, bölgedeki diğer sakinler gibi evini terk etme emrini yerine getirmemeye karar verir. Kasırga yaklaşırken botuna atlayıp kayıp olan babasını aramaya çıkar. Bölgeyi sel basmaya başladığında babasını ve köpeğini bulan genç kadın, yaralanmış olan babasını kurtarmaya çalışırken kendisini su altında kalan bir evin içinde bulur. Evin içine hapsolan baba-kız kısa süre sonra korkulması gereken tek şeyin kasırga ve seller olmadığını fark ederler. Azgın suların içinde devasa bir timsah sürüsü dolaşmaktadır. Baba kız, Florida'nın en vahşi ve korkulu avcılarına karşı kendini korumak için savaşmak zorundadırlar.

Alexandre Aja'nın yönetmenliğini yaptığı filmde Kaya Scodelario'ya başrolde Barry Pepper, Ross Anderson, Anson Boon ve George Somner eşlik ediyor.

"ARKADAŞIMIN AŞKI"

Daniel Auteuil'in yönetmenliğini üstlenip başrolünde yer aldığı "Arkadaşımın Aşkı", yıllar sonra karşılaştığı arkadaşını akşam yemeğine davet eden bir adamın, arkadaşının yemeğe birlikte gelen sevgilisinden hoşlanması sonrasında gelişen olayları konu ediniyor.

Editör olan Daniel, lise öğretmeni olan eşi Isabelle ile mutlu bir evliliği olan bir adamdır. Ellili yaşlarını süren Daniel'in hayatı, yıllardır görmediği bir arkadaşı ile karşılaşmasıyla bambaşka bir hâl alır. Sokakta yıllardır görüşmediği Patrick ile karşılaşan Daniel, arkadaşı ile yeniden bir arada olmaktan fazlasıyla memnun olur. Bu güzel tesadüfü bir akşam yemeği ile taçlandırmak isteyen kahramanımız, Patrick'i evine yemeğe davet eder. Daveti memnuniyetle kabul eden Patrick, yemeğe 30'lu yaşlarından olan yeni kız arkadaşı ile katılır. Yeni misafiri karşısında gören Daniel, adeta büyülenir. Daniel, arkadaşının sevgilisinden ne kadar heyecanlandığını anlayacak kadar kendisini iyi tanıyan Isabelle'in yanında, genç kadınla ilgili hayaller kurmaya başlar ve kendini büyük bir maceranın içine atar.

"COLETTE"

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Macaristan ortak yapımı "Colette" bu hafta vizyona girdi.

Nobel Ödülü'ne aday gösterilen ünlü Fransız yazar Sidonie-Gabrielle Colette'in 20. yüzyılın başlarında geçen gerçek hayat hikâyesini odağına alan yapımda usta yazarı Keira Knightley canlandırıyor.

Karizmatik Parisli yazar Henry Gauthier-Villars ile evlendikten sonra Sidonie-Gabrielle Colette, Fransa'nın kırsal kesimlerindeki hayatını, yaratıcı yeteneklerinin kıvılcımlandığı Paris şehrine taşınmak için terk eder. Willy mahlasıyla tanınan kocası, kendi isminde yayınlanacak bir romanın gizli yazarı olarak Colette'i kullanmaya başlar. Çalışmaları büyük başarılar elde ettiğinde, Colette, kocasının ona dayattığı edebi ve mecazi sınırlardan kurtulmaya çalışmaya başlar. Artık kendi adına yazmanın ve yazdıklarını sahiplenerek topluma meydan okumanın zamanı gelmiştir.

Yönetmenliğini "Still Alice" ile hatırlanan Wash Westmoreland'in üstlendiği biyografik filmin kadrosunda Dominic West, Eleanor Tomlinson ve Fiona Shaw da yer alıyor.

"KIYAMET DENEYİ"

Rec Revan'ın yönettiği; Aysel Yusubova, Parviz Ismayilov, Mubariz Samadov ve Rahim Gojayev'in oynadığı Azeri yapımı "Kıyamet Deneyi" vizyonda.

Film, silahlı bir grup tarafından zapt edilerek ölümcül bir deneyin parçası haline getirilen insanların bu durumdan kurtuluş mücadelesini anlatıyor.

Bilinmeyen bir grup tarafından esir alınan kasaba sakinleri üzerinde yapılan deneyler, bir felaketler zincirinin de başlangıcı olacaktır. Başarısız olan deneklerin kasaba dışında infaz edilmesine karar veren grubun elinden kurtulan Arvin ve Ejla, dağların ardından bir çukurda saklanmayı başarırlar. Ölümden kurtulduklarını düşünen çiftin, kurtulmaları gereken bir ölümcül durum daha vardır: Gün geçtikçe onlar için bir mezara dönüşen, saklandıkları çukur.

"YUVAYA DÖNÜŞ"

Hakan Kurşun'un yönetmen koltuğunda oturduğu ve bu hafta vizyona giren "Yuvaya Dönüş", annesinin ölmesi ile birlikte hiç tanımadığı babasını bulmaya çalışan genç bir kadının hikâyesini konu ediyor.

1985 yılında İran-Irak Savaşı sırasında düzenlenen büyük bir operasyonla 215 yolcu İran'dan Türkiye'ye getirilir. Hayatları kurtulan bu yolcuların arasında Keiko adından Japon bir genç kız da bulunmaktadır. Keiko, İran'da yaşadığı dönemde Türk Büyükelçiliği'nde görevli, Özel Kuvvetler'den Üsteğmen Zafer ile büyük bir aşk yaşar. Ancak savaş onların yolunun ayrılmasına neden olur.

Zafer, sevdiği kadının hayatını kurtarmak için onu Türkiye'ye gidecek olan uçağa yetiştirmeyi başarır. Ancak bilmediği çok önemli bir şey vardır: Keiko hamiledir. Keioko Türkiye'ye geldikten bir süre sonra kızı Yumi'yi dünyaya getirir. İran'dan ayrıldıktan sonra Zafer'den hiçbir haber alamayan genç kadın için hayat sadece kızından ibarettir. Anne kız birlikte geçirdiği 30 yılında ardından Keiko hayata veda eder. Ardından ise tüm gerçekleri anlattığı bir mektup bırakmıştır. Mektubu okuduktan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Yumi, babasından hesap sormak için onu bulmaya karar verir.

Dram türündeki filmin başrollerinde Burhan Öcal, Furkan Palalı, Megumi Masaki, Ayten Uncuoğlu ve Soner Türker var.

"CİN DERESİ: MÜSFER"

İlker Tunçay'ın yönettiği; Duran Gebeş, Gülçin Yıldız, Bora Altınışık, Sude Akarsu ve Kenan Balık'ın oynadığı "Cin Deresi: Müsfer" yerli korku filmi meraklılarıyla salonda buluşmaya başladı.

Tehlikeli cin kabilelerinden olan Müsfer cinlerinin bulunduğu yere gitmek zorunda kalan bir grup insanın hikâyesini konu edinen filmde uluslararası büyük bir şirket, bir yarışma organize eder. Yarışma gereği gruplardan, tespit edilmemiş arkeolojik kalıntılar bularak bunlarla ilgili bir sunum hazırlanması gerekmektedir. Grup üyelerinden olan Arda, ekibi ile birlikte arkeolojik araştırma yapmak için çocukluğunun geçtiği ancak daha sonra ayrılmak zorunda kaldığı Bağırganlı Köyü'ne gider. 600 yıllık tarihi olan bu köye gelen ekip, Çakal Tepesi'ndeki dar geçitlerden geçerek Osmanlı zamanından kalma kaya limanına gitmeye çalışır. Daha çalışmalara başlamadan önce Arda, bulundukları yer ile ilgili ekibine birkaç uyarıda bulunur. Ancak ekip üyelerinden Murat'ın hiç yapılmaması gereken bir hatayı yapması hepsinin hayatını tehlikeye atar. Murat'ın yaptığı hatanın bedelini ödemek zorunda kalan Arda, Defne ve Sude, Cin Deresi'ni geçmek zorundadır ve burası en tehlikeli cin kabilelerinden olan Müsfer cinlerinin yuvasıdır.

"ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ"

Eric Tosti'nin yönettiği animasyon filmi "Astronot Willy: Macera Gezegeni", animasyon tutkunları ve minik sinemaseverlerle salonlarda buluşmaya başladı.

Film, uzay yolculuğu sırasında kaybolan Willy'nin ailesinin yanına geri dönmek için verdiği mücadeleyi konu ediyor.

Ailesi ile birlikte uzayda seyahat eden Willy, uzay gemisinde yaşanan bir sorun sonucu ailesinden ayrılmak zorunda kalır. Willy, uzay gemisinin kapsülü ile vahşi ve keşfedilmemiş bir gezegene iniş yapar. Hem gezegeni bilmemesi hem de ailesinin yanında olmamasından dolayı ne yapacağını bilemeyen Willy'ye, bir hayatta kalma robotu olan Buck yardımcı olur. Bu vahşi gezegenden kurtarılmayı bekleyen Willy, bu süreçte zorlu bir maceranın içerisine sürüklenir.