Bu, Björk'ün en iddialı gösterisi olabilir: “Cornucopia”

Bu, Björk'ün en iddialı gösterisi olabilir: “Cornucopia”
Bu, Björk'ün en iddialı gösterisi olabilir: “Cornucopia”

İzlanda'dan getirilen iki uzun boru seyirciye hava pompalarken, birden fazla buzdağını andıracak şekilde tasarlanan parlak platformlar, zincirden yapılmış iki perdenin arkasındaki bir sahneye monte edildi. Björk'ün sıradan bir ressam olmadığı düşünülürse, bunun da sıradan bir gösteri olmadığı tahmin edilebilir.

Aslında, İzlandalı söz yazarı ve şarkıcı Björk'ün 26 yıllık solo kariyeri boyunca yaptığı hiçbir şey normallik ya da başka kalıpların sınırlarına bağlı kalmadı. Dolayısıyla kısa süre içinde yaptıklarıyla sadece müzikte değil modada da bir otorite haline geldi.

"Cornucopia", Björk'ün ses, aydınlatma, kostümler, video projeksiyonu ve set tasarımı fikirleriyle oynayan "bugüne kadarki en özenli konser" olarak adlandırdığı gösterisinin ismi. Björk tarafından yaratılan ve Lucrecia Martel'ın yönettiği yapım, sürükleyici bir deneyim olarak tasarlanan, doğrudan Björk'ün ruhundan gelen bir eser olma özelliği taşıyor. Gösteride sanatçının 2017 yılında çıkan albümü "Utopia"da yer alan şarkılar seslendiriliyor.

ANA TEMA "DOĞA"

Kariyeri boyunca yaptığı hemen her çalışmada olduğu gibi "Cornucopia"da da Björk'ün kullandığı ana tema doğa olurken, görüntülerin büyük bir kısmı çiçeklerden ve hayvanlardan oluşuyor. Su ses gibi, sahneyle uyumlu doğa sesleri de mikrofonlarda gösteri boyunca yankılanıyor.

BİRÇOK MÜZİSYEN SAHNEDE YERİNİ ALIYOR

Björk, seçilmiş kadrosuyla, sahnede yarattığı bu ütopyayı güçlendiriyor. Örneğin İzlanda'nın önemli topluluklarından Hamrahlid Korosu, sanatçıyı çeşitli şarkılarda desteklemenin yanı sıra İzlanda şarkılarının da yerini aldığı açılış sahnesinde boy gösteriyor. Ayrıca sahnede, tamamen kadınlardan oluşan 7 kişilik bir flütçü topluluğu olan Viibra da beyaz kostümleri ile yerini alıyor. Bu topluluk, Björk'ün daha önce belirttiği üzere, "Cornucopia"nın birbirini destekleyen kadınlar hakkında bir anlatı olması durumunu da güçlendiriyor.

Daha önce Utopia'da yer alan "Blissing Me"nin düetinde Björk ile çalışan Serpentwithfeet, "Cornucopia"da da bir düete imza atıyorlar.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI UYARAN BİR ESER

Dünyaya, doğaya böyle derin kök salmış bir sanatçının bu gösteriyi hazırlaması, iklim değişikliği konusunda yapılan bir uyarı olmasıyla da gücünü, etkisini ikiye katlıyor. Gösterinin ortasında, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmenin tehlikeleri hakkında bir mesaj verilmesi öngörülüyor. Gösterinin sonuna doğru, genç çevre ve iklim aktivisti Greta Thunberg'in bir mesajı da sahnede yerini alıyor.

Video görüntüleri ile gösteride yerini alan bu mesajda Thunberg, "Çocuklarınızı her şeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz ama geleceklerini onlardan çalıyorsunuz." diyerek devam ediyor: "Politik olarak mümkün olandan ziyade, yapılması gerekenler üzerine odaklanmaya başlayana kadar umut yok. Bu sistem içinde çözümleri bulmak böylesine imkânsızsa, o zaman belki sistemin kendisini değiştirmeliyiz."

"Cornucopia" 16, 22,25 ve 28 Mayıs ile 1 Haziran tarihlerinde New York'taki The Shed sahnesinde izlenebilir.

Kaynak: The Guardian - Rob LeDonne