Bruce Springsteen'den yeni albüm: “Western Stars”

Bruce Springsteen'den yeni albüm: “Western Stars”

Dünyaca ünlü müzisyen Bruce Springsteen, 70'ine merdiven dayamışken hâlâ uzun ve önemli müzik kariyerini yansıtan yeni yeni projelerle meşgul. Sanatçının son on yıldaki çalışmalarının en büyük odak noktası, en kıymetli mirası olan kariyer öyküsü ile ilgili çalışmalar oldu.

2016 yılında yayımladığı otobiyografisi "Born to Run", ardından sevenleriyle buluşturduğu sahne şovu "Broadway on Springsteen" ve daha birçok işi övgü topladı ancak sanatçının bu süre zarfında yaptığı her iş o kadar da alkışlanmadı. Örneğin usta müzisyenin 2014 yılında piyasaya çıkan "High Hopes" adlı albümü kariyerinin en zayıf LP'si olarak adlandırıldı.

Ancak sanatçının Columbia etiketiyle müzikseverlerin karşısına çıkan on dokuzuncu stüdyo albümü "Western Stars", Springsteen müziğinde radikal bir değişimi de beraberinde getiriyor: Bu albüm sanatçının tamamen yeni bir yönünü temsil ediyor.

Albümün en çarpıcı özelliği, leziz orkestrasyonları. Basın bültenlerinde Springsteen, bu albümün ilham kaynakları olarak 70'lerin yıldız isimleri Glen Campbell ve Burt Bacharach'ın kayıtlarını gösteriyor. Sahiden de albümdeki şarkılar, Campbell'ın "Wichita Lineman"ı gibi bir dönemin ruhuna işleyen sesi yakalıyor.

Albümün genel konseptine bakıldığında, melodik birlik kadar tematik birlik de kendini gösteriyor. Tüm şarkılar toplamda içinde yaşadığımız dünyayla ilgili bir hayaller dünyasını anlatıyor.

"Western Stars" derinlemesine referansları olan, birçok şarkıda pop tarihinin cümleleri ve betimlemeleri yer alan bir albüm. Her ne kadar ilk dinlemede şarkılardaki göndermeler bilinçliden ziyade dikkatsizlik sonucu gibi gelse de bir bütün olarak ele alındığında uzun ve derin bir hikâye albümde canlanıyor.

Albümün isminin sadece gökyüzündeki yıldızlara değil, Hollywood yıldızlarına da bir selam niteliğinde olduğunu belirtmekte de fayda var.

Yaşlanmak, kayıp yaşamak ve her şeye rağmen oyunda kalmakla ilgili bir albüm olan "Western Stars", Bruce Springsteen kariyerinin kaliteli işleri arasında şimdiden yerini alıyor.

Kaynak: The Wall Street Journal – Mark Richardson