Bir Gençlik Hikayesi “Fang Hua”

Bir Gençlik Hikayesi “Fang Hua”

Çin'de gişe rekorları kıran ticari filmlerle bilinen ünlü yönetmen Feng Xiaogang'ın son filmi "Fang Hua" (Youth) 15 Aralık'ta Çin ve Kuzey Amerika'da eş zamanlı olarak gösterime girdi.

Film, Çin kökenli ABD'li yazar Yan Geling'in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlandı.

Filmde, Çin'in Kültür Devrimi döneminde Halk Kurtuluş Ordusu'na ait askeri dans grubunda yer alan tutkulu gençlerin hikayeleri anlatılıyor.

Aşk, şehvet, ihanet ve ıstırap duyguları, güçlü bir vatan sevgisi arka planında gelişiyor.

Filmdeki iki başrol oyuncusu Liu Feng ve He Xiaoping askeri dans grubunun üyeleridir. İki genç 1979 yılında Çin-Vietnam savaşına katılır. Savaştan sonra, görevlerini layıkıyla yerine getirmenin iç huzuruyla terhis olan iki genç, Çin'in reform döneminde hayatlarını sürdürmede zorluk çeker. Ancak sonunda, ertelenmiş bir aşk, ikiliyi yeniden bir araya getirir ve onlara yaşama sevinci verir...

Kendileri de askeri dans grubunda çalışmış yönetmen Feng Xiaogang ve yazar Yan Geling 2013 yılında kendi deneyimlerini anlatan bir film çekmeye karar verdiler.

Yan, Nisan 2016'da romanın ilk halini tamamladı. Feng Xiaogang, Mayıs ayında romana göre oyuncu seçmeye başladı.

Yan, filmin ismi hakkında birkaç seçenek sundu. Sonunda yönetmen Feng, filmin Çince ismini "Fang Hua" olarak seçti. Fang Çincede güzel koku anlamına gelir. Hua ise çeşitli renkler anlamındadır. "Fang Hua" isminin, gençliğin güzeliğini yansıtan uygun bir isim olduğu düşünülmüş.

Filmi izleyenler, Feng ve Yan'ın akseri dans grubunu derin bir nostalji duygusuyla andıklarını hissedebilir. Filmdeki oyuncuların çoğu oyunculuk kariyerine yeni başlayan isimler, ancak hepsi kendi rollerini son derece doğal ve gerçekçi bir şekilde canlandırdı.

Yönetmen, bir taraftan savaşın vahşetini yansıtırken, diğer taraftan insanların savaşı unutmalarını eleştiriyor.

Film, gençliğin saflığını, güzelliğini ve tabii acımasızlığını izleyicilere göstermek istiyor.

Filmin senaryo yazarı Yan Geling, ünlü bir Çin kökenli yazar ve Hollywood için de senaryo yazan bir isim. Çince ve İngilizce yazdığı romanlar Fransızca, İspanyolca, Japonca dahil birçok dile çevrildi.

1958 Shanghai doğumlu Yan'ın babası Tongji Üniversitesi mezunu. 1970 yılında 12 yaşındaki Yan, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun akseri dans grubunda çalışmaya başladı. Daha sonra Yan, gazeteci olarak Çin-Vietnam savaşını izledi. 1980 yılında Yan'ın yazdığı ilk film senaryosu "Xin Xuan" Shanghail Film Fabrikası tarfından filme dönüştürüldü. 22 yaşındaki Yan, Çin edebiyatında baş göstermeye başladı. Daha sonra ABD'ye göç etti.

Çok sayıda roman yazan Yan'ın yapıtlarından bazıları film haline getirildi. Joan Chan'ın yönettiği "Xiu Xiu: The Sent-Down Girl", Sylvia Chang'ın yönettiği "Xiao Yu", Zhang Yimou'nun yönettiği "Nanjing'de 13 Çiçek" ve "Gui Lai" (Eve Dönüş) gibi filmler, Yan'ın romanlarından uyarlanarak çekildi.

Yan, aynı amanda Chen Kaige'nin yapıtı "Mei Lanfang"ın da senaristi.

Yan, daha sonra Lu Xun Edebiyat Enstitüsü'nde okuyarak Mo Yan ve Yu Hua gibi ünlü yazarların sınıf arkadaşı oldu. Yan, ayrıca Columbiya Üniversitesi sanat bölümünden mezun olan ilk Çin kökenli öğrenci.