BİFO, Fazıl Say'ın Flüt Konçertosu'nun Dünya Prömiyeriyle Sezonu Açtı

BİFO, Fazıl Say'ın Flüt Konçertosu'nun Dünya Prömiyeriyle Sezonu Açtı

Fazıl Say'ın BİFO'nun üyelerinden Bülent Evcil için yazdığı Flüt Konçertosu ilk kez İstanbul Lütfi Kırdar ICEC'te gerçekleştirilen Açılış Konseri'nde dün akşam seslendirildi.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20. yılını kutlayacağı 2018–2019 sezonunu dün akşam gerçekleşen bir konserle açtı. Fazıl Say'ın Flüt Konçertosu'nun dünya prömiyerinin yapıldığı konserde Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, flüt sanatçısı Bülent Evcil'e eşlik etti.

Fazıl Say yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; "Bülent, yıllardır benden bir flüt konçertosu eseri rica eder, en sonunda bu gerçekleşti. Bu vesileyle de Borusan Filarmoni Orkestrası'nın bunu bir sipariş eser olarak vermesi de aslında bizim altı yıllık ayrılığımızı sonlandıran, güzel bir barış adımı oldu".

Flüt Konçertosu, Op.76 adlı eseriyle ilgili olarak Say şu ifadeleri kullandı; "Üç bölümden oluşan müziğin birinci ve ikinci bölümünde çalınan flüt yerini üçüncü bölümde bas flüte bırakıyor. Dinleyeceğiniz parçanın en önemli özelliği, bunun bir Türk Müziği eseri olmasıdır. Müziğin, yüksek oranda Türk makamları içerdiğini özellikle birinci bölümde resimler halinde göreceksiniz. Flütte hızlı çalan bir virtiözden ziyade, müzik anlatan, resimler yapan bir müzik olmasını istedim ve benim için konçertonun özelliği de budur. Nostalji adlı ikinci bölümünde, hisarbuselik makamına geçerek, Türk musikîsinden esinlenen eserde Mevlevî müziklerinden esinlenmeler var. Son bölümde kimi zaman ney gibi kimi zaman da daha vahşi bir etnik enstrüman gibi tınlayacak olan bas flütle çalınacak".

Flüt virtiözü Bülent Evcil de konserin sonunda şöyle konuştu; "Fazıl Say'ın Flüt konçertosu yazması hayalimdi. Bugün ben çalıyorum ama ileride, gelecek nesillerin dünyanın her yerinde çalabileceği bir eser.Türk camiasına böyle bir konçerto kattığı için Fazıl Say'a çok teşekkür ediyorum ve ben de bu eseri seslendirdiğim için çok mutluyum".

Konser, iki sanatçının iş birliğinin unutulmayacak bir anısı olacak.

BİFO solisti Bülent Evcil: Sir James Galway ile çalışmış, ülkemizin ve dünyanın en prestijli orkestraları ile Maazel, Strugala, Tabakov ve Aykal gibi şeflerle konserler vermişti. Kuşağının en iyi flütçülerinden biri olarak kabul edilen sanatçı, klasik müziğin başyapıtlarından çağdaş kompozisyonlara ve tangolara uzanan çok geniş bir repertuvara sahiptir.

Haber: Özlem Arıkan Serbez

Video Link: https://www.youtube.com/embed/Oa3LSVJD3_c