“Bahar Çiçekleri ve Güz Hasatı” Fotograf Sergisi“

“Bahar Çiçekleri ve Güz Hasatı” Fotograf Sergisi“

Çin'de Reform ve Dışa Açılma Politikası'nın 40 Yıllık Sürecindeki Başarılarını konu alan Bahar Çiçekleri ve Güz Hasadı anlamına gelen "Spring Blossom and Autumn Harvest" adlı fotoğraf sergisi, 8 Haziran Cuma günü açıldı. Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü'nün ev sahipliği yaptığı sergi, Shanghai Belediyesi Dışişleri Ofisi, Boğaziçi Üniversitesi ve Shanghai Üniversitesi tarafından, organize edildi. Shanghai Valisi Yin Yong ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'nin da katıldığı fotoğraf sergisi, İstanbul'daki Çin Başkonsolosluğu sponsorluğunda gerçekleştirildi.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan

Shanghai Üniversitesi Rektörü Jin Donghan

"Shanghai'ın Çin'in Dünyaya Açılan Kapısı Olduğunun Bilincindeydik"

Boğaziçi Üniversitesi rektörü Mehmed Özkan serginin açılışında yaptığı konuşmada; "az önce Boğaziçi Üniversitesi ile Shanghai Üniversitesi arasında üçüncü kez, anlaşma imzaladık, ki bu da aramızdaki iş birliğinin şimdiye kadar ne kadar iyi olduğunun kanıtı niteliğindedir. 155 yıllık tecrübesiyle üniversitemiz, Çin'deki başarılı üniversiteleri görmezden gelemezdi. Bunun sonucunda da 11 yıl önce iş birliğimizi kampüsümüzde Konfüçyus Enstitüsü'nün kurulmasıyla başlattık. Bu enstitü çok başarılı oldu ve biz de çok doğru bir karar vermiş olduğumuzu anladık. Shanghai Üniversitesi ile olan iş birliğimiz rastlantısal değildir, biz Shanghai'ın Çin'in dünyaya açılan kapısı olduğunun bilincindeydik" ifadelerini kullandı.

 

Shanghai Belediye Genel Sekreteri Tang Zhiping

 

"Üniversiteler Arasındaki Bağ, Ülkeler Arasındaki Bağları da Güçlendirecektir"

Shanghai Üniversitesi rektörü Jin Donghan da yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Üniversitemin önemli bir iş birlikçisi olan ve başarısı dünyaca kabul edilen Boğaziçi Üniversitesi'de olmaktan ötürü çok mutluyum. 2008 yılından beri Shanghai ve Boğaziçi Üniversiteleri iş birliğiyle açılan Konfüçyus Enstitüsü sonrasında birçok ortak çalışma ve öğrenci değişim programları düzenledik. Konfüçyus Enstitüsü, öğrencilerin Çin'i tanıması ve kültürünü öğrenmesini sağlamanın yanı sıra, Türkiye ve Çin arasında eskiden beri var olan iletişimi pekiştirmiştir. Türkiye Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi'ne dahil olan en önemli ülkelerden biridir. Bu üniversiteler arasındaki bağ aslında, ülkelerimiz arasında gün geçtikçe gelişen bağları güçlendirecektir".

 

"İki Üniversite ve İki Şehrin İş Birliğinin Göstergesi"

Shanghai Belediyesi Genel Sekreteri Tang Zhiping de açılış konuşmasında şöyle konuştu; "1989 yılında İstanbul ve Shanghai şehirleri, kardeş şehir ilan edilmiştir. 1989'dan bu yana da iki şehir büyük bir iş birliği içinde olmuştur. Aynı şekilde Shanghai ve Boğaziçi Üniversiteleri de çok yakın bir ilişki içinde olmuştur. 2008'de Boğaziçi Üniversitesi'nde Konfüçyus Enstitüsü'nün açılması da hem iki üniversitenin hem de iki şehrin iş birliği için bir dönüm noktası olmuştur. Biz de bu iki üniversite ve iki şehrin iş birliğinin göstergesi olarak, bu fotoğraf sergisinin ilk durağı olarak bu üniversiteyi seçtik".

Konuşmaların ardından, Shanghai Valisi Yin Yong, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Shanghai Belediyesi Genel Sekreteri Tang Zhiping, Shanghai Üniversitesi rektörü Jin Donghan ve Boğaziçi Üniversitesi rektörü Mehmed Özkan kurdele keserek, serginin resmi açılışını gerçekleştirdiler.

Haber: Özlem Arıkan Serbez

Fotograf: Ma Yuyao