Asia Art Archieve ve Asya Sanatı bu etkinlikte anlatılacak

Asia Art Archieve ve Asya Sanatı bu etkinlikte anlatılacak

Asia Art Archive'in (AAA) Araştırmalar Sorumlusu John Tain, Asya'da sanatın yakın tarihini uluslararası bağlamda belgelemeye ve ulaşılabilir kılmaya odaklanan kurumun arşiv koleksiyonunun nasıl geliştirildiğini İstanbul'daki sanat ve tarih meraklılarına anlatacak.

AAA'dan önce Getty Research Institute'te modern ve güncel sanat koleksiyonlarının küratörlüğünü yapmış olan Tain, kurum bünyesinde yürütülen araştırma ve programlar ile arşiv belgelerinin sınıflandırma ve dijitalleştirme süreçlerinden bahsedecek.

Claire Hsu ve Johnson Chang tarafından 2000'de Hong Kong'da kurulan AAA, sanatçı, eğitimci ve sanat profesyonellerinin kişisel arşivlerinin yanı sıra, sergiler ve sanat mekânlarına dair tarihî belgeler içeren bir koleksiyona sahip bulunuyor.

Katmanlı araştırmalar, arşiv taramaları, dijitalleştirme projeleri, eğitim kurumlarıyla iş birlikleri ve misafir sanatçı programlarıyla sürekli detaylandırılan koleksiyon, kurumun web sitesi ve kütüphanesinde ücretsiz erişime sunuluyor. Herkesin katılımına açık programın dili İngilizce, Türkçe'ye simultane çeviri yapılacak.

John Tain'in konuşmacı olarak yerini alacağı "Asya Merkezli Sanat Arşivleri ve Araştırmaları", 12 Eylül Perşembe saat 19.00'da SALT Galata'da gerçekleştirilecek.