Amerikan Bale Tiyatrosu'nda “yeni ve yeniden” bir canlanma

Amerikan Bale Tiyatrosu'nda “yeni ve yeniden” bir canlanma

Amerikan Bale Tiyatrosu'nun (ABT) Metropolitan Opera Binası'ndaki sekiz haftalık sezonu boyunca, 80 yaş ortalamasındaki bir grup sanatçı, "yeni ve yeniden" canlanan balelerini koşuya kattı. Bu sekiz haftanın son dört haftası, ABT'nin dayanağı olan çok katlı anlatı baletlerine yoğunlaştı.

Açılış haftalarında, ABT'ye bağlı koreografların son beş yılda ortaya koydukları bireysel çalışmaların karma performansları sergilendi. Bu performansların en ünlüsü, ABT sanatçısı olarak 10'uncu yılını bu sezon kutlayan Alexei Ratmansky'ninkiler oldu. Ratmanskyi bu sezonun programında yer alan yedi eserin üçünün koreograflığını üstlendi.

Ratmanski Trio'nun kapanış eseri olan "The Seasons", Marius Petipa tarafından 1900'de sahnelenen bir baleyi Alexander Glazunov'un müzikleri eşliğinde yeniden sahneye taşıyor. Dört ayrı bölümden (dört mevsim) oluşan eserde Amerikan Bale Tiyatrosu Jacqueline Kennedy Onassis Okulu'ndan öğrencilerinin de dâhil olduğu 21. yüzyıl dansçıları etkileyici bir performans sunuyor.

Toplam 40 dakika süren eserin ilk bölümü, özellikle Aran Bell'in liderlik ettiği bale topluluğunun performansıyla göz dolduran "Kış". Bell'e eşlik eden dört balerin de oldukça etkileyici bir hikâyeyi sahneleyerek sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Bu nefis sololardan sonra diğer bir etkileyici sahne ise, baş dansçı Isabella Boylston'ın "Yaz" bölümüne geçiş sırasında sahnelediği koreografi.

Tam bu noktada, her ne kadar tüm performanslar oldukça etkili olsa da Robert Perdziola'nın hazırladığı kostümler eserle beklenen uyumu yakalayamıyor. Zira keskin geometrik desenlerle dolu kostümler ne mevsimleri ne de dört mevsim arasındaki değişimleri gösteren bir atmosfere yeterli desteği sunamamış oluyor.

1976'dan bu yana zaman zaman ABD ile çalışan ve bugün 77 yaşında olan dünyaca ünlü balerin ve koreograf Twyla Tharp'ın ilk kez 1973 yılında sahnelenen eseri "Deuce Coupe" da sanatseverlerin karşısına çıkan eserler arasındaydı. 33 dakikalık süit, David Horowitz tarafından derlenen Beach Boys kayıtları eşliğinde Twyla Tharp Dance ile Joffrey Balesi'nin dansçılarını sahnede bir araya getiriyor.

Seyirci karşısına çıkan bir diğer eser ise Charlotte Bronte'nin 1847 yılında yayımlanan ve bugün bir kült olarak kabul edilen aynı adlı romanından Cathy Marston tarafından sahneye taşınan ve ilk kez 2016 yılında İngiltere'nin Kuzey Balesi'nde izleyici karşısına çıkan eseri "Jane Eyre" oldu. Eser bu gösterimiyle aynı zamanda Amerika prömiyerini de gerçekleştirdi.

ABT'nin sahnede izleyiciyle buluşturduğu "eski" ama "yenilenerek" sahneye taşınan bu dört önemli prodüksiyonun en önemli özelliği belki de ABT'nin dikkat çekici dansçı kadrosunu daha da parlatması ve bu dansçıların yeteneklerini bir kez daha gözler önüne sermesi oldu.

Kaynak: The Wall Street Journal – Robert Greskovic