Ahmet Güneştekin'in Kırkyama İşleri Berlin'de

Ahmet Güneştekin'in Kırkyama İşleri Berlin'de

Galerie Michael Schultz, Ahmet Güneştekin'in 'Zamanın Ölümsüzlüğü' adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Berlin'de açılacak olan sergi, sanatçının kumaşın ve kullanım biçimlerinin hikâye anlatıcılığı ve mitoslarla olan bağından yola çıkarak çalıştığı kırkyama işlerinden oluşuyor.

Kırkyama, ana dil, görsel bir dil ve kadınlara özgü bir kültür… Güneştekin'in güzel bir nesnenin atılan parçalardan birleştirildiği kırkyama estetiği, günlük yaşamın akışı içerisinde gerçekleşebilecek alternatif bir sanatsal yaratıcılık modeli sağlıyor.

Güneştekin'in kırkyama işleri, geleneksel olarak kadınlarla ilişkilenen bu pratiğe yeniden bakıyor.

Resmin öğelerini kullanan kırkyamalar oluşturmayı seçen sanatçı, bu sergiyle anadiline, annesinin yaratıcılığına, büyükannelerinin ve büyük anneannelerinin yaratıcılığına geri dönüyor.

Güneştekin'in kadın hikâyeleri serisi, kimlik, cinsiyet, ortak girişim ve estetiğin birbirine yakınlaştığı işler olarak tanımlanabilir. Bu yöntemle anlatıları, kadınların yaşamlarının kalıplarını yansıtırken ve keşfederken geçmiş ve bugünü birbirine bağlıyor.

'Zamanın Ölümsüzlüğü' adlı sergi, 16 Mart – 13 Nisan tarihleri arasında Berlin'deki Galerie Michael Schultz'ta gerçekleşecek.

Kaynak: Sözcü