Ağlayan Çocuk Laneti Filme İlham Verdi!

Ağlayan Çocuk Laneti Filme İlham Verdi!

İtalyan ressamın Bruno Amadio'nun 1950'lerde yaptığı 'Ağlayan Çocuk' tablosu bir dönem duvarlarını süslediği evlere lanet getirmekle suçlanmıştı. O haletten esinlenen yapımcılar hikâyeyi moden sanata uyarlayıp film yaptı. Velvet Buzzsaw (Kadife Testere) 1 Şubat'ta izleyiciyle buluştu.

İtalya Venedik'te ressam Bruno Amadio (1901-1981) sokakta yaptığı eserler içinde 'Ağlayan Çocuk' tablosunun bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemişti.

O eser 1950'lerde dünya çapında yüz binlerce kopya sattı. Sayısız evin duvarlarını süsledi. Eserin kaderi 1980'lerde değişti. İngiliz The Sun gazetesi, yanan evlerde yalnızca 'Ağlayan Çocuk' tablosunun sağlam kaldığı haberlerini yapmaya başladı. Tablonun asılı olduğu evin yangın riski taşıdığı inancı çığ gibi büyüdü. İş, gazete çağrısıyla kent meydanında toplanıp tablo yakma törenlerine kadar vardı.

En son 2008'de Şili'de tabloyu afiy olarak kullanan bir grup ülkede nefret odağı haline gelmişti. O tablo bugünlerde yeniden gündemde. Dijital yayın platformu Netflix'in 1 Şubat'ta yayına giren Velvet Buzzsaw (Kadife Testere) isimli filminin konusu da 'Ağlayan Çocuk Laneti'nin hikâyesinden esinleniyor.

Kimsesiz bir ressamın ölümünün ardından tablolarına el koyan bir kadın bu eserleri galeriye satıyor. Galeri de müşterilerine satış yapıyor. Tabloda resmedilenler canlanarak kendilerini alan müşterilerin peşine düşüyor. Bu kişilerin hayatları darmadağın oluyor.

Velvet Buzzsaw (Kadife Testere) hakkında bilmeniz gerekenler

Oscar ve iki Altın Küre adaylığı bulunan başarılı aktör Jake Gyllenhaal'un başrolünü üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda BAFTA adayı Rene Russo, Ayin ile geçtiğimiz sene çok konuşulan Toni Collette, iki Oscar adayı usta oyuncu John Malkovich, Wanderlust dizisinde karşımıza çıkan Zawe Ashton, Natalia Dyer, Tom Sturridge, Blindspotting'in yıldızı Daveed Diggs ve Maniac dizisinden tanıdığımız Billy Magnussen gibi isimler yer alıyor.

Merak uyandıran filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise 2014 yapımı Gece Vurgunu ile En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar'a aday gösterilen ve son olarak 2017 yılında Roman J. Israel, Esq. ile karşımıza çıkan Dan Gilroy üstleniyor.

Film, yönetmenin özellikle ilk filmi Gece Vurgunu'nda işlediği konuyu ve buna koşut olarak sisteme getirdiği eleştirileri Velvet Buzzsaw'da başka bir dünya üzerinden sunuyor.

Kaynak: NTV