65. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı

65. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı

Öykü dünyasının en önemli yazarlarından biri olan Sait Faik Abasıyanık anısına, her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı, "Nohut Oda" kitabıyla Melisa Kesmez'e verildi.

65. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı jürisi Doğan Hızlan'ın başkanlığında Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy'dan oluştu. Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

"Değerli yazar Melisa Kesmez, "Nohut Oda" adlı öykü kitabında insan ilişkilerinin karmaşıklığını, sarıp sarmalayan sıcaklığını ve nefessiz bırakan boğuntusunu telaşsız, duru bir üslupla anlatmayı başarmıştır."

1955'te Sait Faik'in annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964'ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Sait Faik'in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içerisinde yazılmış en iyi hikâyeyi seçerek, "Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikâye Mükâfatı"nı veriyor.

Kaynak: Sözcü