25. İstanbul Caz Festivali Programı Açıklandı

25. İstanbul Caz Festivali Programı Açıklandı

Festival programı, dün akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Garanti Bankası Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişim Direktörü Elif Güvenen ile İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ve İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ile İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer'in festival programına dair detaylı bilgileri aktardığı basın toplantısına, Türkiye'den sanatçılar ve caz sahnesinin tanınmış isimleri katıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, 2018 yılında 25. yaşını kutluyor. İstanbul Caz Festivali, bu yıl da 26 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250'yi aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'un 27 farklı mekânında ağırlayacak.

25.Yıl Açılış Konseri

26 Haziran 2018, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro

İstanbul Caz Festivali, Türkiye Caz sahnesine bir saygı duruşu niteliğindeki çok özel bir proje ile 25. yılını kutluyor. Türkiye cazının yapıtaşları arasında yer alan sanatçıları bir araya getirecek bu yıldızlar topluluğu, Festival'in açılışında tarihe geçecek bir şölene tanıklık etmemizi sağlayacak.

Türkiye caz sahnesinin kilometre taşları olan solistler ve topluluklarından oluşan yıldızlar geçidi ve Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası'nın solist ve bestecilerle seslendirdiği çeşitli yapıtlarla, geniş bir kesit sunacak. Ali Perret, Ateş Tezer, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil, Ayşe Tütüncü, Deniz Dündar, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev, İlham Gencer, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Nilüfer Verdi, Okay Temiz, Önder Focan, Sibel Köse, Şenova Ülker, Tuna Ötenel, Volkan Hürsever, Yahya Dai gibi usta isimlerin icra ve yapıtlarıyla katıldığı dev bir kadro ile gerçekleşecek konser, önümüzdeki yıllarda gelenekselleşmesi planlanan özel projelere öncülük edecek. 26 Haziran Salı akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro'da gerçekleştirilecek bu çok özel açılış konserinde Türkiye Caz'ını farklı pencerelerden ele alan düzenlemelerle sayısız solist ve besteciye yer verilecek.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü

25.İstanbul Caz Festivali'nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, iki önemli caz üstadı Nezih Yeşilnil ve Şevket Uğurluer'in yanı sıra Balarısı Ahmet olarak da tanınan ağız armonikası sanatçımız Ahmet Faik Şener'e festivalin açılış töreninde takdim edilecek.

25.İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

Melody Gardot

27 Haziran Çarşamba, 21.00, Uniq Açık Hava Sahnesi

Türkiye'deki ilk konserini 2009 yılında yine İstanbul Caz Festivali kapsamında veren Amerikalı caz sanatçısı Melody Gardot, festivalin 25. yılında da ülkemizdeki çok sayıda hayranını sevindirecek.

Benjamin Clementine

5 Temmuz Perşembe, 21.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Müziğinin çarpıcılığı konusunda otoritelerin adeta söz birliği ettiği Benjamin Clementine'in, edebiyatla müziğin tek vücut olup izleyiciyi büyülediği teatral sahnesi kaçırılmaması gereken bir deneyim.

Nick Cave and the Bad Seeds // Lara di Lara

10 Temmuz Salı, 19:30, KüçükÇiftlik Park

Kırk beş yıllık müzik kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olmuş, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave & The Bad Seeds'ten önce ise alternatif müzik camiamızın sevilen isimlerinden Dilara Sakpınar'ın grubu Lara di Lara gecenin açılışını yapacak.

Caro Emerald

12 Temmuz Perşembe, 21.45, Zorlu PSM Ana Tiyatro

2017'nin sonunda Metropole Orkest işbirliğiyle MO x Caro Emerald EP'sini yayınlayan electro swing'in kraliçesi İstanbul Caz Festivali sahnesine adını yazdıracak.

Robert Plant & The Sensational Space Shifters

17 Temmuz Salı, 21.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

Led Zeppelin'in efsanevi sesi, rock tarihinin tartışmasız en muazzam vokal ve topluluk liderlerinden Robert Plant, 11 yıl sonra yeniden İstanbul Caz Festivali'ne konuk oluyor. 70'lerdeki parıltılı Led Zeppelin günlerinden solo kariyerindeki unutulmaz yapıtlarına kadar kuşaklar boyu koruduğu yenilikçi müzikal tavrı ve izleyiciyi kendine bağlayan sahne duruşuyla Robert Plant, grubu The Sensational Space Shifters eşliğinde, 25. İstanbul Caz Festivali programında yer alacak.

Dave Holland, Zakir Hussain & Chris Potter

29 Haziran Cuma, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro

İstanbul Caz Festivali'nin 25. yılında, her biri ayrı ayrı çığır açıcı işlerle anılan, çağdaş cazın üç dev ismi aynı sahnede buluşuyor.

Kurt Elling Quintet With Special Guest Marquis Hill

6 Temmuz Cuma, 19.30, Uniq Hall

Grammy ödülü sahibi olmasının yanı sıra, 12 kez aday olarak Grammy tarihine adını defalarca yazdıran, günümüzün en şiirsel ve dinamik caz vokallerinden Kurt Elling'in sesi ve iddialı şarkı sözleri bu gecede festival sahnesini Marquis Hill'in trompeti ile paylaşacak.

Avishai Cohen "1970"

3 Temmuz Salı, 21.00, Sultan Park Swissotel the Bosphorus

Avishai Cohen, bugün caz ve klasik müzik dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Alıştığı suların kısmen dışına çıkıp yeni maceralara atıldığı, heyecan verici son albümü 1970 ile müziğini İstanbul Caz Festivali izleyicisiyle paylaşacak.

The Fred Hersch Trio

11 Temmuz Çarşamba, 21.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi

21. yüzyılın en keşifçi caz sanatçılarından Fred Hersch, otuz yılı aşkın bir zamandır, solo resitalleri, ikili veya üçlü iş birlikleri ve 40'a yakın albümüyle övgülerin odağı olan Fred Hersch'in sınır tanımayan müziği ile caz severlerin karşısına çıkacak

Fabrizio Bosso Quartet // Massimo Manzi Trio feat. Elif Çağlar

2 Temmuz Pazartesi, 20.00, Venedik Sarayı Bahçesi

Venedik Sarayı'nın tarihi atmosferinde gerçekleşecek bu gece, İtalya'nın en önemli caz davulcularından Massimo Manzi'nin, gitarda Domingo Muzietti, bas gitarda Massimo Giovannini gibi önemli müzisyenlerden oluşan üçlüsü Massimo Manzi Trio ile başlayacak. Bu üçlüye, caz müzisyeni Elif Çağlar enerjik vokaliyle eşlik edecek. Bu performansın ardından festival sahnesi, Fabrizio Bosso'nun ve dörtlüsünün olacak. Konserde, piyanoda Julian Oliver Mazzariello, bas gitarda Jacopo Ferrazza ve davullarda Nicola Angelucci olacak.

Yeni Nesil Cazcılar, Cazda Yeni Soluklar

R+R=Now

Robert Glasper / Taylor McFerrin / Derrick Hodge / Christian Scott / Terrace Martin

6 Temmuz Cuma, 22.00, Uniq Açık Hava Sahnesi

En büyük ilham kaynağı Miles Davis'in çığır açıcı bakış açısıyla caza kendi ruhunu katan piyano virtüözü, 3 Grammy ödüllü Robert Glasper, 90'larda alevlenen neo-soul hareketinin en yetenekli isimlerindendi. Bugün hip hop ve R&B'ye caz aşılamaya devam ediyor ve yeni grubu R+R=Now henüz geçtiğimiz yıl kurulan, enerjisi her daim yüksek rakımda seyreden yıldızlar topluluğunun İstanbul'daki ilk performansı olacak.

BADBADNOTGOOD // Zara McFarlane

7 Temmuz Cumartesi, 20.30, KüçükÇiftlik Park Bahçe

Karayip ve reggae geleneğini caza ustalıkla yediren, İngiliz cazının büyük keşiflerinden Zara McFarlane, KüçükÇiftlik Bahçe'deki bu gecenin açılışını yapacak. Toronto çıkışlı BADBADNOTGOOD ise gecenin ikinci konuğu olacak. Kendrick Lamar'la işbirliklerine, Black Panther'ın orijinal film müzikleriyle devam eden grup, hip hop cover'larıyla da tanınıyor.

Julian Lage Trio

11 Temmuz Çarşamba, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

1997'de, sekiz yaşındayken keşfedilen Julian Lage'ın dehası o dönemde Jules Et Eight adlı, Oscar'a da aday gösterilen bir belgeselin konusu olacak kadar ilgi çekiciydi. Ertesi yıl Carlos Santana'nın sahnesine konuk oldu, 13 yaşında ise Grammy Ödülleri gecesinde sahne aldı. Başarısı çocukluk dönemiyle sınırlı kalmayıp artarak devam eden cazın genç virtüözü Julian Lage bugün 30 yaşında ve kusursuz tekniğini bu festival akşamında İstanbul'lu izleyiciyle paylaşacak.

Parisien-Peirani-Schaerer-Wollny "Out Of Land"

12 Temmuz Perşembe, 20.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Avrupa cazının en karizmatik dörtlülerinden Parisien-Peirani-Schaerer-Wollny, sadece kendi sınırlarını değil enstrümanlarının da sınırlarını zorlamayı seven bir topluluk. Proje gruplarının doğası gereği, tekrarına belki de bir daha rastlanmayacak bu ender buluşma bu özelliğiyle ilgiyi üzerinde topluyor.

Knower ve diğer sürprizlerle caz dans pistine taşınıyor!

13 Temmuz Cuma, 21.00, Beykoz Kundura

Bugüne kadar Kamasi Washington, Ibeyi, JUNUN, Bokante gibi isimlerle modern cazın dönüşümüne sahne olan ve son yıllarda fesvalin en sevilen mekânlarından birine dönüşen Beykoz Kundura'da yine son yılların en heyecan verici isimleri art arda sahne alacak. Gecenin kapanışı yapacak ismin daha sonra açıklanacağı etkinlikte ön grup elektronik müzik ikilisi Knower. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Beykoz Kundura'ya tekneyle ulaşım sağlanacak.

Farklı Coğrafyalar, Farklı Sesler

Erkan Oğur Quartet // Shahin Novrasli Trio

30 Haziran Cumartesi, 19.30, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Egzotik ve yumuşak melodileri güçlü ve keskin armonilerle bezediği müziği, Shahin Novrasli'nin erken yaşta edindiği klasik müzik bilgisinin Azerbaycanlı kökenlerinden doğan geleneksel folk müziğiyle birleştiriyor.  Ardından, folk, caz, blues sanatçısı, klasik perdesiz gitarın mucidi ve üstadı Erkan Oğur, sahneye Can Çankaya, Matt Hall ve Turgut Alp Bekoğlu ile çıkacak.

Adam Baldych & Helge Lien Trio with Tore Brunborg "Brothers"

4 Temmuz Çarşamba, 21.00, Sultan Park Swissotel the Bosphorus

Günümüz cazının en önemli keman virtüözlerinden, Adam Baldych, Helge Lien Trio ve Tore Brunborg ile  İstanbul Caz Festivali sahnesinde buluşuyor.

Anat Cohen & Marcello Gonçalves

9 Temmuz Pazartesi, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Klarneti ve saksofonuyla Anat Cohen, festival gecesinde ayrıca, Outra Coisa albümü ile Grammy'ye birlikte aday olduğu Brezilyalı gitarist Marcello Goncalves eşlik edecek.

Omar Sosa & Yilian Cañizares "Aguas"

9 Temmuz Pazartesi, 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı

Omar Sosa, melodileriyle Afrika ve Küba kökenlerine her zaman atıfta bulunurken, bestelerinde caz, dünya müziği ve latin caz unsurlarını özgürce bir araya getiriyor. Omar Sosa'ya, tutkulu vokali ve kemanıyla eşlik edecek Küba asıllı Yilian Cañizares, klasik müzik sevgisini caz, salsa ve Afrika ritimleriyle süsleyen nadir bir yetenek.

Türkiye'den Cazın ve Güncel Müziğin En Başarılı İsimleri

 Çağrı Sertel "Instant" // Alike Places

 27 Haziran Çarşamba, 22.00, Salon İKSV

Caz piyanisti, besteci, aranjör ve yapımcı Çağrı Sertel'in, modern caz ve progresif çizgisini etnik unsurlarla süslediği Instant'tan parçalar sunacak.

Selen Gülün "Kadınlar Matinesi"

29 Haziran Cuma, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Besteleri dünyanın saygın orkestraları tarafından sahneye konan, besteciliğiyle olduğu kadar piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan, Türkiye'nin en başarılı müzisyenlerinden Selen Gülün, ayakları yere çok sağlam basan Kadınlar Matinesi projesini İstanbul Caz Festivali sahnesine taşıyor.

Ediz Hafızoğlu // Sürpriz Sanatçı

29 Haziran Cuma, 22.00, Zorlu PSM Studio

Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından, değişimin sonsuz gücüne adadığı ikinci stüdyo albümü 13'ü bu yıl yayımlayan Ediz Hafızoğlu, müziği ile sahne alacak.

"VİTRİN": Türkiye Güncel Müzik Buluşması

Festival kapsamında yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla ilki geçtiğimiz yıl SOCAR Türkiye'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen "Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması" kapsamında 27-30 Haziran tarihleri arasında, Türkiye'den 30'un üzerinde sanatçı ve topluluğun konseri gerçekleştirilecek.

Türkiye ve yurtdışından davet edilecek 40'ın üzerinde uluslararası müzik profesyonelinin izleyeceği bu konserlere paralel olarak, düzenlenecek panel ve seminerlerle de uluslararası katılımcılara Türkiye güncel müzik sahnesi tanıtılacak. "Vitrin" kapsamında gerçekleştirilecek sektörel toplantılarla yerli ve yabancı müzik profesyonelleri buluşturulacak ve sanatçılarımızın yurtdışına açılmasını teşvik edecek ilişkilerin kurulması sağlanacak. "Vitrin" kapsamında, toplulukların uluslararası turnelerini desteklemek amacıyla toplam 5.000 Euro değerindeki "SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü" bu sene de verilecek.

Parklarda Caz, Gece Gezmesi, Çocuk Caz Etkinliği

Vodafone Freezone sponsorluğunda ücretsiz gerçekleştirilecek "Parklarda Caz" konserleri ve Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak "Gece Gezmesi" bu yıl da devam ederken, tüm gün Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Taner Öngür & 43.55, Islandman, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions, Nilipek, Melike Şahin gibi bağımsız sahnenin en heyecan verici ve alternatif isimleriyle Club Quartier, All Saints Moda Kilisesi, Moda Kayıkhane, Moda Sahnesi, Baba Sahne, Ağaç Ev, KargART, Bant Mag. Havuz / BİNA, Zor gibi Kadıköy'ün sevilen mekânlarına yayılacak.

"Çocukça Bir Gün" başlıklı etkinlik de 'minik' cazseverleri mutlu edecek. 7 Temmuz Cumartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi'nde bulunan The Seed'de saat 14.30'da başlayacak "Çocukça Bir Gün" başlıklı etkinlikle, ayrıntıları yakında açıklanacak konserler, atölyeler, eğitim programları ve sergilerle çocukların hem müzikal yönlerini keşfedeceği hem de eğleneceği dolu dolu bir cumartesi günü geçirebileceği dolu dolu bir program olacak.

Festivalin ücretsiz etkinlikleri, bu sene "Parklarda Caz"ın gelenekselleşen mekânı Fenerbahçe Khalkedon ve Fenerbahçe Parkı'nın yanı sıra Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı'nda gerçekleşecek konserler ile artarak devam edecek.

Festival Mekânları

Bu sene de şehrin dört bir yanında müzikseverleri bir araya getirecek olan 25. İstanbul Caz Festivali, farklı mekânları konser mekânına çevirerek izleyicilere yeni konser deneyimleri yaşatmaya devam ediyor. Festival konserlerine bu yıl ev sahipliği yapacak 27 mekân; Zorlu PSM Ana Tiyatro, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM STUDIO, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Venedik Sarayı Bahçesi, Sultan Park Swissotel The Bosphorus, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq Hall, Küçükçiftlik Park, KüçükÇiftlik Bahçe, Beykoz Kundura, Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı ve Salon İKSV.

Gece Gezmesi ise yine Kadıköy yakasının sevilen mekanlarından All Saints Moda Kilisesi, Ağaç Ev, Moda Kayıkhane, Baba Sahne, Club Quartier, Bant Mag. Havuz / BİNA, KargART, Moda Sahnesi ve Zor'da gerçekleştirilecek konserlerle festival içinde bir festival deneyimi yaşatacak.

***Festival Biletleri 18 Nisan Çarşamba Günü 10:30'da Satışa Çıkıyor

Haber: Özlem Arıkan Serbez