15. Uluslararası Kar Film Festivali başladı

15. Uluslararası Kar Film Festivali başladı

Erzurum'da düzenlenen ve film oylamalarının "çevrim içi" yapıldığı tek festival olma özelliğine sahip 15'inci Uluslararası Kar Film Festivali başladı.

Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda "belgesel, animasyon, deneysel, kurgusal ve kamu spotu" kategorilerinde gerçekleştirilen festivalde film gösterimlerinin yanı sıra atölye çalışmaları ile oyuncu ve yönetmen söyleşileri gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci İspir açılışta yaptığı konuşmada, "Sinema sanatının gelişmesine, genç sinemacıların yetişmesine katkı sunmaya çalışmaktayız." dedi.

Açılış konuşmasının ardından "çevrim içi" olarak yapılan oylamalar sonucunda 4 kategoride dereceye girerek ödül almaya hak kazanan filmlerin gösterimi yapıldı. 

Belgesel dalında Emil Ali'nin "Adam", Sinan Bal'ın "Olmaz Dediler Oldu" ve Okan Yılmaz'ın "Donmuş Hayatlar" filmlerinin dereceye girdiği festivalde deneysel dalda Umut Can Yarıkan'ın "No Name" ve Feyzullah Erikli'nin "Göremiyorum" adlı filmleri ödül almaya hak kazandı.

Festivalde kurgusal dalda Soner Sert'in "Alarga", Sencer Torun'un "Yol Ayrımı" ve Ramazan Kılıç'ın "Penaber" isimli filmleri bu kategoride en beğenilenler arasında yer alırken kamu spotu dalında Alp Özkardeş'in "Kadına Güç Ol", Aysulu Seyitbek'in "Korsan Kozmetik Ürünü Kullanma Sağlığından Olma" ve İrem Çalışkan'ın "Mobbing" adlı filmleri ödüle layık görüldü.

Animasyon dalında ise Sercan Kule'nin "Bir Tepkisizin Hayatı" adlı filminin ödül aldığı 15'inci Uluslararası Kar Film Festivali 23 Mart Cumartesi gününe kadar devam edecek.