“Zelenskiy, Putin ile Osaka'da görüşebilir”

“Zelenskiy, Putin ile Osaka'da görüşebilir”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Japonya'nın Osaka kentinde gerçekleşecek G20 Liderler Zirvesi'nde bir araya geleceğini söyledi.

Klimkin, "Zelenskiy'in (Brüksel, Paris ve Berlin) ziyaretlerinin zamanlama açısından şimdi yapıldığının çok iyi olduğunu düşünüyorum. Daha sonra Japonya'nın Osaka kentinde görüşmeler olacak, Putin'le de görüşecek." diye konuştu.

"PUTİN'İN G20 AJANDASINDA ZELENSKİY İLE GÖRÜŞME BULUNMUYOR"

Diğer yandan Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy'in Osaka'daki G20 Zirvesi'nde görüşeceği yönündeki açıklamayı yalanladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Putin'in G20 Zirvesi'nde Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile görüşme planlamadığını açıkladı. Peskov, Rus liderin G20 ajandasında böyle bir görüşmenin bulunmadığını belirtti.

Bunun yanı sıra Haziran 2014'ten bu yana Ukrayna Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Pavel Klimkin istifa kararını açıklamıştı. Klimkin, geçen ay yaptığı açıklamada, "Söz verdiğim gibi istifa mektubumu hazırladım." ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Klimkin'in istifası, parlamentoda yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle kabul edilmemişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye