Yayoi Kusama Sergisi Çin'de Açıldı

Yayoi Kusama Sergisi Çin'de Açıldı

Günümüzde dünyanın en ikonik çağdaş sanatçılardan biri olan 90 yaşındaki Yayoi Kusama, Shanghai'da açılan sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.,

Fosun Vakfı'nda açılan ve burası için özel olarak hazırlanan sergiye her ne kadar Japon sanatçı Kusama katılamasa da ekibini eserlerin mekanla uyumundan emin olmaları ve gerekli düzenlemeleri yapmaları için vakfa bizzat gönderdi.

Yeni sergi, kurumun sanat direktörü Duanmu Xiazi'ye göre, özellikle Fosun Vakfı Shangahi için özel olarak hazırlandı.

Müzenin önündeki üç metre yüksekliğindeki 'Infinity Mirrored Rooms' ve 100 metrekarelik alanı dolduran üç boyutlu puantiyeli eser de dahil olmak üzere Kusama'nın 70 yıllık kariyerinin önemli anlarını temsil eden 40'tan fazla sanatçının eserleri burada sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi salonunun üçüncü katında Kusama'nın 'My Eternal Soul' adlı çalışması, bu diziye 2018 yılında eklenen iki yeni parça ile birlikte yerini alıyor.

Kusama bu sergide yeni eserlerinden ziyade vakfın denize nazır mimarisine uygun eserlerini sunmayı tercih ettiğini ifade ederken, Shanghai ve Hunan eyaletlerinde eserlerinin taklitlerinin sergilendiğini öğrendiğinde tüm kalbiyle büyük bir hayal kırıklığına uğradığını söyleyerek, "İnsanların gerçek sanatımı görmesini istiyorum ve Fosun Vakfı'ndaki bu sergi bunun için harika bir fırsat." diyor.

1929 yılında doğan Kusama, çocukken başlayan bir akıl hastalığı geçmişine sahip. Henüz 10 yaşındayken çiçeklerin kendisiyle konuştuğu şeklinde halüsinasyonlar gören sanatçı bu hastalığın kendisini zayıflatmasına izin vermek yerine, hastalığın etkilerini renkli tuvallerde yarattığı eserlerle büyük bir enerji kaynağına dönüştürmeyi başardı. Zamanla kendi sanatsal stilini geliştirdi ve bunları resimlerden enstalasyonlara, performans sanatına ve edebiyatlara kadar geniş bir yelpazede uyguladı.

Sanatı minimalizm, pop kültürü ve Zero sanat akımı ile ilişkilendirildi. Kusama bugün sergileriyle dünyanın dört yanında en çok ses getiren sanatçılar arasında yer alıyor.

Fosun Vakfı Başkanı Wang Jinyuan, Kusama'nın ikonik görsel görüntülerinin "her yaş için uygun basitlikte ve güçte" olduğunu vurguluyor. Bu eserlerin ortaya çıkmasına neden olan kökenin korku ancak finalde ifade ettiği şeyin ise büyük bir sevgi olduğunu belirten Wang, "İnsanların Yayoi Kusama sanatında algıladıkları şey evrenin genişliğinin gizemi ve insan ruhunun genişliğidir." diye konuşuyor.

Fosun Vakfı, ziyaretçilerin keyifli bir sergi izleme deneyimi yaşamalarını sağlamak için sergi alanında her seferinde sadece 150 kişinin bulunmasına izin veriyor. Vakfın Sanat Direktörü Duanmu Xiazi bununla ilgili olarak, "Ziyaretçi sayısını değil Yayoi Kusama'nın sanatını ziyaretçilerin nasıl deneyimlediğini önemsiyoruz." diyor.

Yayoi Kusama'nın 'Yayoi Kusama: All About Love Speaks Forever' isimli sergi 9 Haziran'a kadar görülebilir.

Kaynak: ChinaDaily - Zhang Kun