Yargı Organlarının Çalışma Planları Açıklandı

Yargı Organlarının Çalışma Planları Açıklandı

13. Çin Ulusal Halk Meclisi İkinci Toplantısı kapsamında dün 3. genel oturum düzenlenerek, Yüksek Halk Mahkemesi ve Yüksek Halk Savcılığı tarafından sunulan çalışma raporları incelendi. Çin liderlerinden Xi Jinping, Li Keqiang, Li Zhanshu, Wang Huning, Zhao Leji, Han Zheng ve Wang Qishan oturumda hazır bulundu.

Yüksek Halk Mahkemesi Başkanı Zhou Qiang, 2018 çalışmalarını, ÇKP'nin halk mahkemesi çalışmalarındaki mutlak liderliğinde ısrar etme, suçları cezalandırma, ülkenin güvenliğini ve toplumsal istikrarı koruma, halkın adli ihtiyaçlarını var güçle karşılama ve adli yargıda ısrar etme gibi açılardan özetledi.

Zhou Qiang ayrıca, 2019 çalışmalarının ise, yargı işlevini yerine getirerek ekonominin sürekli ve sağlıklı gelişmesine ve toplumsal istikrarın korunmasına hizmet etme ve adli sistemindeki yapısal reformları derinleştirme olarak belirlendiğini söyledi.

Yüksek Halk Savcılığı Başkanı Zhang Jun da 2018 çalışmalarını özetleyerek, 2019 planı hakkında bilgi verdi.

Zhang, 2018 çalışmalarını savcılığın görevlerini yerine getirerek halka hizmet etme, adli yargıyı koruma, kamu yararına yürütülen soruşturmaları genişletme, savcılığın denetleme kabiliyetini geliştirme ve halkın denetimini kabul etme olarak açıkladı.

Zhang 2019 planının ise, halka hizmet etme ile ekonominin sağlıklı ve sürekli gelişimine güvence sağlama olduğunu ifade etti.