Yapay zekâ teknolojisi hız kesmeyecek

Yapay zekâ teknolojisi hız kesmeyecek

Washington yönetimi, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki yeni ticaret müzakereleri öncesinde 28 Çinli şirketi yaptırım listesine aldı. The New York Times gazetesinin Ticaret Bakanlığına dayandırdığı haberine göre, yaptırımların gerekçesi olarak şirketlerin Xinjiang Uygur Bölgesi'ndeki sözde baskı, gözaltı ve gözetleme sistemlerinin kurulmasında yer alması gösteriliyor. Karara göre; yüz tanıma ve yapay zekâ teknolojileri sektöründe hizmet veren Hikvison, Megvii, iFlytek ve Sense Time şirketlerinin ABD ürünlerini temin etmeleri ya da satması engellenecek.

ÇİN'DEN YANIT GECİKMEDİ

Amerika'nın aldığı karar Çin'den yanıt gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Xinjiang'ın Çin'in kendi iç meselesi olduğunu ve yabancı güçlerin müdahalesine izin vermeyeceklerini duyurdu. Geng, ABD'nin iddia ettiği gibi konunun bir sözde insan hakları tartışması olmadığını belirterek "Xinjiang'daki yerel yönetimin terör ve radikalizm karşıtlığı temelinde aldığı tüm önlemler hukuka ve uluslararası pratiklere uygundur." dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "ABD'yi Xinjiang ile ilgili sorumsuz açıklamalar yapmamaya, ülkemizin iç işlerine karışmamaya ve Çinli şirketleri listeden çıkartmaya çağırıyoruz." denildi. Bakanlık gerektiği takdirde Amerika'ya yanıt vermeye hazır oldukları uyarısında bulundu.

"KANUNLARIN TÜMÜNE RİAYET EDİYORUZ"

Çinli şirketler de yaptıkları açıklamada böylesine bir adımın temelsiz olduğunu ve nihayetinde ABD'nin ekonomik çıkarlarını da etkileyeceğini bildirdi. 

Global Times'a açıklama yollayan Hikvison şirketinin sözcüsü "Hükvison insan haklarına saygı gösterirken ABD'nin ve insanların korunması sorumluluğunu üstleniyor." dedi. Hivikson'un açıklamasında ayrıca, Hivikson'ı cezalandırmanın onunla birlikte çalışacak firmaların ABD hükümetine iletişimine zarar vereceği bunun da Amerikan ekonomisine yansıyacağı vurgulandı.

Megvii Teknoloji de Washington'dan gelen güçlü biçimde itiraz ederken yasaklama kararının temelsiz olduğunu duyurdu. Açıklamada "Şirketimiz güvenlik ve kişisel bilgilerin özel kalma politikasına sıkıca bağlıdır. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin hepsinde de hukuk kurallarına riayet etmekteyiz." ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin hazırlandığı listede bulunan Meiya Pico ise, şirketlerinin büyük oranda yurtiçine hizmet sağladığını hatırlatarak "Yurt dışına satışımız yıllık gelirimizin yüzde 1'ni aşmıyor" mesajını paylaştı.

UZMANLAR: ETKİSİ KISITLI OLACAK

Çinli şirketler kadar uzmanlar da ABD'den gelen kararın hem temelsiz hem de etkisiz olduğunu savunuyor.

Sektörün önde gelen analiz uzmanlarından Ma Jinhua, yaklaşan ticaret müzakerelerine dikkat çekerek ABD Başkanı Donald Trump'ın her zaman olduğu gibi masaya eli güçlü oturmak istediğini söyledi. Ma sözlerine şöyle devam etti:

"Yüz tanıma ve yapay zekâ gibi teknolojiler şehirlerini yönetimine ve sosyal idareye yardım ediyor. Bu teknolojinin gelişimi sadece Çin'de değil tüm dünyada artan bir eğilimdir. Siyasi amaç taşıyan kararının arkasında ABD'nin Çinli şirketlerin gelişmesini engelleme umudu var. Buna karşın, daha önce de görüldüğü üzere ABD'nin hamlenin etkisi sınırlı olacak."

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden Gao Lingyun de Amerika'nın insan haklarını bahane ederek attığı adımı "Böylesine bir hamle Amerika'nın Çin'e karşı meydan okumada elinde çok sayıda kart olduğunu gösteriyor." Değerlendirmesini yaptı. Gao, Beyaz Saray'ın ilerleyen dönemlerde Çin'e daha fazla baskı uygulamak isteyeceği tahmininde bulundu.

Kaynak: Global Times