Xi ve Abe'den Çin-Japonya kültürel iletişim mekanizmasına tebrik

Xi ve Abe'den Çin-Japonya kültürel iletişim mekanizmasına tebrik

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Tokyo'da düzenlenen Çin-Japonya Üst Düzey Beşeri ve Kültürel İletişim ve İstişare Mekanizması'nın ilk toplantısına ayrı ayrı tebrik mesajları gönderdi.

Xi mesajında, Çin ve Japonya arasında 2 binden fazla yıldır süre gelen temaslarda iki ülke halklarının deneyimlerini karşılıklı olarak paylaşarak, hem kendilerinin kalkınmasını hızlandırdığını hem de Asya medeniyetinin ilerlemesine olumlu katkılarda bulunduğunu hatırlattı.

İkili ilişkilerin iyileşerek geliştiğine dikkat çeken Xi, tarafların Çin-Japonya Üst Düzey Beşeri ve Kültürel İletişim ve İstişare Mekanizması'ndan yararlanarak, beşeri ve kültürel iletişimi hızlandırmasını arzuladığını vurguladı. Xi, iki tarafın böylece yeni çağın taleplerine uygun ikili ilişkiler oluşturulması için beşeri ve kültürel destek sağlamasını temenni ettiğini kaydetti.

Abe Şinzo ise mesajında, Çin-Japonya Üst Düzey Beşeri ve Kültürel İletişim ve İstişare Mekanizması'nın Çin Cumhurbaşkanı Xi'yle Osaka'da varılan mutabakata göre kurulduğunu ve iki ülke halkları arasındaki anlayış ve dostluğu derinleştirmeyi amaçladığını ifade etti.

Abe, mekanizmanın yeni çağa uygun ikili ilişkiler kurulması açısından sağlam bir kamuoyu zemini hazırlamasını ve Çin-Japonya ilişkilerinin yeni sayfasına katkı yapmasını umduğunu sözlerine ekledi.