Xi, Orta Asya turuna çıkıyor

Xi, Orta Asya turuna çıkıyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 12-16 Haziran günlerinde Orta Asya turuna çıkıyor.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui bugün düzenlenen basın toplantısında Xi Jinping'in Orta Asya turu hakkında bilgi verdi.

Buna göre Xi Jinping 12-16 Haziran günlerinde Kırgızistan ve Tacikistan'a resmi ziyarette bulunacak. Xi, ziyaretleri sırasında Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Devlet Başkanları Konseyi'nin 19. Toplantısı ve Asya'da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın 5. Zirvesi'ne katılacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyaretlerinde Kırgızistan ve Tacikistan devlet başkanlarıyla kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin pekiştirilmesine yönelik yeni adımları belirleyecek. Çin, iki ülkeyle siyasi güven zeminini sağlamlaştıracak, Kuşak ve Yol iş birliğine ilişkin yol haritası çizilecek.

Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ Devlet Başkanları Konseyi'nin 19. Toplantısı kapsamında toplantıya katılan liderlerle dar ve geniş kapsamlı görüşmeler gerçekleştirecek, ilgili belgelerin imza törenine katılacak.

Xi, SİÖ'ye üye ülkelerin liderleriyle örgütün mevcut gelişme durumu, ortak meydan okumaların üstesinden gelinmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması dahil önemli küresel ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacak. Toplantının bitiminde Bişkek Bildirisi yayımlanacak ve birçok alanda iş birliğini öngören belgeler imzalanacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, Asya'da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın 5. Zirvesi hakkında da bilgi verdi.

Teması "Ortak Perspektif: Daha Güvenli ve Müreffeh Bir Bölge Kuralım" olarak belirlenen söz konusu zirve kapsamında Çin, bölgesel kalkınma, ortak çaba, kapsayıcılık, iş birliği ve sürdürülebilirliğe dayalı güvenlik konseptlerini hayata geçirmeye devam edecek, çeşitli alanlarda güven artırıcı iş birliği pekiştirilecek.