Xi Jinping'in makalesi Tacik basınında

Xi Jinping'in makalesi Tacik basınında

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kaleme aldığı makale, Tacik basınında büyük ilgi gördü.

Xi Jinping, Tacikistan'a yapacağı resmi ziyaret öncesinde ülkede yayınlanan Halk gazetesi için bir makale yazdı.

Cumhurbaşkanı Xi, makalesinde Çin ve Tacikistan arasında eşitlik ve karşılıklı güven temelinde sağlam ilişkilerin kurulduğunu ifade etti.

İki tarafın kritik çıkarlarını ilgilendiren önemli meselelerde birbirine daima destek sağladığını dile getiren Xi, ortak menfaatler sayesinde dostluk ve iş birliği ilişkilerine de dinamizm katıldığına işaret etti.

Şu anda Çin'in, Tacikistan'ın en çok yatırım çektiği ülke ve başlıca ticaret ortağı konumuna geldiğini belirten Xi Jinping, önümüzdeki yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar doları geçmesinin beklendiğini söyledi.

Terörle mücadele, sınır ötesi suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığını önleme çalışmalarında Tacikistan ile iş birliğini pekiştirmeyi umduklarını vurgulayan Xi Jinping, siber güvenlik, stratejik koordinasyon, çok taraflılık ve serbest ticaret sistemini koruma gibi alanlardaki iş birliğini sürdüreceklerine dikkat çekti.

Xi, ziyareti kapsamında Duşanbe'de düzenlenecek Asya'da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA/AİGK) 5'inci Zirvesi'ne de katılacak.

CICA dönem başkanlığını yürüten Tacikistan'ın konferansın gelişmesine büyük katkıda bulunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in diğer üye ülkelerle beraber Duşanbe Zirvesi vesilesiyle Asya ve tüm dünyada güvenlik durumunu iyileştirerek ortak kalkınmayı ilerletmek için çaba göstereceğini söyledi.