Xi Jinping'in aile ve devlet duygusu

Xi Jinping'in aile ve devlet duygusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in makam odasında dört fotoğraf çerçevesi özellikle dikkat çeker: Fotoğraflarda Xi ile babası, annesi, eşi ve kızını görürüz. Her bir karede, Xi'nin ailesiyle geçirdiği unutulmaz anlar kaydedilmiştir.

"Aile saadeti" bir yandan devlet liderinin ümididir, bir yandan da on binlerce ailenin güzel yaşama ümidini temsil eder.

Ana babaya hürmet ve eşiyle çocuğuna sevgi gösterme konusunda, Xi Jinping her zaman örnek bir evlat, eş ve baba oldu.

Xi Jinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Zhejiang eyaleti Parti sekreterliği görevini yürütürken, "Her gün eşim Peng Liyuan'a bir kez telefon açarım. Evlendikten sonra on yıldır bu alışkanlığımı sürdürdüm" diyordu.

Çinli First Lady Peng Liyuan bir müzisyen. Peng daha önce Çin'in Bahar Bayramı arife gecesinde CCTV tarafından düzenlenen galaya katılıyordu. Xi Jinping o gece evinde Çin mantısı hazırlar, akşam da galayı izleyerek eşi Peng Liyuan'ı beklerdi. Peng eve döndükten sonra çift birlikte, bayramın en önemli adetlerinden biri olan Çin mantısını yerdi.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden beri, önemli ve büyük etkinliklerde, Xi Jinping ve Peng Liyuan, uluslararası diplomatik sahnelerde Çin milletinin aileye önem veren geleneksek ahlakını yansıtıyor.

15 Ekim 2001'de Xi Jinping'ın babası Xi Zhongxun'ın 88. yaş günüydü. O sırada ailesi Xi Zhongxun için bir doğum günü buluşması düzenliyordu. Xi, o dönemde Fujian eyaletinde Parti sekreterliği görevini yürüttüğü için yoğun mesaisinden dolayı bu buluşmaya katılamadı.

Ancak Xi, babasına bir özür mektubu yazdı:

"Doğumumdan bu yana anneme ve babama 48 yıl eşlik ettim. Babama ve anneme olan bağlılığım her geçen yıl derinleşiyor. Babamdan çok asil nitelikler edindim ve çok şey öğrendim."

Xİ JİNPİNG'İN AİLE, AİLE DEĞERLERİ VE AİLE ATMOSFERİYLE İLGİLİ GÖRÜŞÜ

Aile, küçük bir devlettir. Devlet on binlerce ailedir. Halktan kopmayan Xi Jinping, on binlerce ailenin mutluluğunu sağlamayı kendisine bir vazife addeder.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana Xi Jinping konuşmalarında, aileye, aile terbiyesine ve aile atmosferine defalarca vurgu yapmıştır.

Xi Jinping, 2015 yılının Bahar Bayramı arifesinde düzenlenen bayramlaşma toplantısında, "Çağımızda ne gibi değişiklikler olursa olsun, yaşam şekli ne kadar değişirse değişsin, aile yapısına dikkat etmeli, aile terbiyesine önem vermeliyiz" ifadesini kullandı.

Xi, 12 Aralık 2016'da örnek ailelerden temsilcileri kabul ederken, "Yaşlılara saygı ve çocuklara sevgi gösterme, karı-kocanın uyumlu bir arada bulunması, aile geçimi için çalışkanlık gösterme, yasalara uyma ve aile içi uyum sağlama gibi Çin milletinin geleneksel aile değerleri, Çin halkının gönlünde taşınarak damarına entegre edildi. Bu erdemler, Çin milletinin sonsuza kadar canlı kalması için önemli bir manevi güç haline gelmiştir" diye konuştu.

Xi, "Aile sadece insanın oturduğu bir yer olmakla kalmayıp daha çok insanın kalbinin ait olduğu yer olarak görülmektedir." "Aile terbiyesi sayesinde aile verimliliği ve uyumu yaratılır; aile ortamı kötüyse gelecek nesiller de bunun acısını çeker, toplum da bundan zarar görür" gibi sözleri de kullanmıştı.

Xi, 2017 yılının Bahar Bayramı arifesinde 26 Ocak 2017'de düzenlenen bayramlaşma etkinliğinde " Aranıza uzak mesafeler girdi diye aile bağları kesilmemeli, yoğun günlük rutininizde aile duyguları unutturulmamalı, günce gündüz çalıştığımızda bile aile duyguları ihmal edilmemeli" sözüyle insanlara sık sık evlerine dönüp aileleriyle birlikte bulunmaları çağrısında bulundu.

Xi Jinping, 3 Şubat 2019'de gerçekleşen bayramlaşma etkinliğinde, ülkenin refahı ve gelişimi olmadan, mutlu bir ailenin olmayacağını bir kez daha vurgulayarak benzer şekilde, binlerce ailenin mutluluğu olmadan, ülkenin müreffeh olamayacağına işaret etti. Xi "Aile sevgisi ve yurt severlik birleştirilmeli, herkes ve her aile Çin milletine katkı yapmalı" diye konuştu.

Bir ailenin huzuru, bir ülkenin refahına katkı yapar. Xi Jinping'in liderliğiyle, 1 milyardan fazla nüfusa sahip olan Çin'de sağlıklı aile atmosferi gelenek haline gelerek halkın güzel yaşamına renk katmaktadır.