Xi Jinping'den Pakistan ile kader ortaklığı çağrısı

Xi Jinping'den Pakistan ile kader ortaklığı çağrısı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ikili stratejik koordinasyonu ve somut iş birliğini güçlendirerek Pakistan ile kader ortaklığı kurma çağrısı yaptı.

Bugün başkent Beijing'de Pakistan Başbakanı İmran Han ile bir araya gelen Xi görüşmede, Çin ve Pakistan'ın her koşulda stratejik iş birliği ortakları olduğunu söyledi.

Uluslararası ve bölgesel durumlar hangi yönde değişirse değişsin, Çin-Pakistan dostluğunun daima güçlü kalacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, ikili iş birliğinin derinleştirileceğinin altını çizdi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü nedeniyle Beijing'de yapılan kutlamalardan da bahseden Xi, 1,4 milyar Çinlinin vatan sevgisini söz konusu etkinliklerde gösterdiğini ve tüm zorlukların üstesinden gelinip Çin'e özgü sosyalizm yolunda ilerleme kararlılığını pekiştirdiklerini dile getirdi.

Pakistan'ın, en zor döneminde Çin'e yardım ettiğini belirten Xi Jinping, Çin'in Pakistan'ın gelişmesine destek olacağını, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının hızlandırılacağını ve enerji, altyapı tesisleri, sanayi bölgeleri ve halkın yaşamını doğrudan etkileyen diğer projelerin iyice yürütüleceğini söyledi.

Pakistan'ın terörle mücadele kararlılığını da takdirle değerlendiren Xi, Çin'in, Pakistan ile Birleşmiş Milletler (BM) ve Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) gibi çok taraflı mekanizmalar çerçevesindeki temasları yoğunlaştırmanın yanı sıra, bölgesel barış ile istikrarın korunmasına katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han ise, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılını kutladı.

Olağanüstü başarılar kazanan Çin'i samimi bir dost olarak görmekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Han, Çin'in sağladığı destek için teşekkürlerini sundu.

Pakistan Başbakanı, Çin ile temas, koordinasyon ve iş birliğini ilerletmeye devam edeceklerini vurguladı.

İki lider ayrıca, Keşmir bölgesindeki gelişmeleri ele aldı.