Xi Jinping, Tabanda Çalışan Delegelerle Bir Araya Geldi

Xi Jinping, Tabanda Çalışan Delegelerle Bir Araya Geldi

Çin Cumhurbaşkanı Xi, tabanda çalışan delegelerle bir araya geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, farklı eyaletleri ziyaret ederken yaptığı gibi son günlerde Beijing'de düzenlenen 13. Çin Ulusal Halk Meclisi İkinci Toplantısı ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi'nin İkinci Toplantısı sırasında katıldığı oturumlarda tabanda çalışan delegelerin sözlerine büyük önem verdi. Xi, tabanda yaşayan vatandaşların yaşamlarının orta halli refah toplumunun gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini doğrulayabildiği kanısında.

Tarladan gelen köylüler, ticaret yapan özel firmalar ve yoksul bölgelerden gelen temsilciler, Çin'in üst düzey yetkilisiyle yüz yüze gelerek yeşil gelişimin gerçekleştirilmesi, kırsal bölgelerin kalkınması, inovasyon yapılması ve iş kurulması, yoksulluk sorunun çözülmesi gibi konuları görüştü.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden gelen delegelerle görüşme yapan Xi, ekolojik sistemin iyi bir şekilde korunmasını vurgularken, insanları çevre kirliliğe karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeye çağırdı. Xi, ekolojik medeniyet inşasının 2012'deki 18'inci ÇKP Ulusal Kongresi'nden bu yana büyük ilerlemeler kaydederek zenginleştiğini de söyledi.

Xi Jinping ayrıca ülkenin ekolojiye öncelik verirken yeşil projeler ile yüksek kalkınma yollarının keşfedilmesi gerektiğini bildirdi.

"Ormanları, otlakları, sulak alanları, nehirleri, gölleri ve çölleri içeren çeşitlendirilmiş doğal formları ile İç Moğolistan Özerk Bölgesi, uzun bir zaman dilimi sonunda oluşmuş kapsamlı bir ekolojik sisteme sahiptir." diyen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bölgede ekolojik koruma ve rehabilitasyon alanında entegre tedbirler alınması gerektiğini aktardı.

Xi, Henan eyaletinden gelen köylü temsilcilerle bir araya geldiğinde Çin'in modern tarımı büyük gelişim potansiyeline sahip olduğunu ve modern köylerin umut tarlaları olduğunun altını çizdi. Şu an Çin'in kentler ile kasabalar arasında yetenekliler ve sermaye akışının gittikçe aktif olduğuna işaret eden Xi Jinping, yurt dışında eğitim gören çok sayıda kişinin kasabalara ve köylere gidip iş kurma fırsat arayışında bulunduklarını dile getirdi. 

Xi, Henanlı delegelerle bir araya geldiği oturumda ebeveynleri, eşleri ve çocuklarının kentlere iş bulmaya gitmiş oldukları için kırsal bölgelerde yalnız kalan çocuklar, kadınlar ve yaşlılara sevgi ile bakım hizmetinin daha da düzeltilmesi durumunda kırsal bölgelerin kalkınabileceğini vurguladı. Henan eyaletinin 95 milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu ve tarım sektörüne ağırlıklı olan bir bölge olduğunun altını çizen Xi, Çin hükümetine yerel yönetimlerin kırsal bölgelerde yalnız kalan çocuk, kadın ve yaşlıya sevgiyle bakım hizmet sistemini kurup düzeltme talimatı verdi. 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping oturumda, kırsal bölgelerin kalkınması için bu bölgelerde yaşayanlara ilişkin emeklilik sigortası sistemi, sağlık sigortası sistemi, kritik hastalıklara yönelik sigorta sistemi ve Asgari Güvence Sistemi'nin daha da düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. 

Fujian heyetinden bir delege, Xi Jinping'e eyalette faaliyet gösteren özel işletmelerin "Jinjiang Deneyimi" konsepti ve inovasyon çalışmaları hakkında etraflıca bilgi verdi.

Delege, "Jinjiang Deneyimi"nin en önemli özelliğinin reel ekonomiyi geliştirmekte ısrar etmek olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Xi Jinping delegenin konuşmasını dinledikten sonra, "İşletme açma ve iş yapmanın sadece para kazanmaktan ibaret olmadığını bilmeliyiz. Reel ekonomiyi geliştirmek için yolumuzdan şaşmadan gerçekçi adımlar atmalıyız, tüm çabalarımızı tek bir sektöre sarf etmeliyiz, bu esas misyonumuzdur." diye konuştu.  

Xi oturumda inovasyon, girişimcilik ve yaratıcılık için uygun bir gelişme ortamı yaratılmasına, Çin'in değişen dünya düzenindeki etkisinin ve rekabet gücünün devamlı artırılmasına da dikkat çekti. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmeleri ile gençlere inovasyon gelişimi için uygun koşulların sağlanacağını belirtti.

Ağırlıklı olarak inovasyon, girişimcilik ve yaratıcılığı etkileyen sorunların çözülmesi gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Xi, özel ekonominin gelişimini teşvik eden çeşitli tedbirlerin yerine getirilerek işletmelere adil, şeffaf ve hukuka dayalı bir gelişim ortamının yaratılması gerektiğini kaydetti.

Xi, Fujianlı delegelerle yaptığı oturumda Taiwan Boğazı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

Taiwan Boğazı'nın iki yakasının ekonomik ve ticari iş birliğini pürüzsüz hale getirerek altyapı tesis inşasıyla arasındaki iletişim kurması gerektiğine işaret eden Xi, iki tarafın enerji kaynaklarını paylaşarak aynı sektör standartlarında hizmet vermesi gerektiğini dile getirdi. Xi, Fujian eyaletini Taiwanlılar ve Taiwanlı firmaların ülkenin ana kıtasına geçtiğinde kendi memleketi haline getirmek için çaba göstermeleri gerektiğini bildirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Gansu Eyaleti'nden gelen temsilcilerle gerçekleştirdiği oturumda 2020 yılına kadar ülkedeki yoksulluğu tamamen ortadan kaldırmak için iki yıllık bir süre kaldığını söyleyerek yoksulluk ile mücadele konusunda yoğun çalışma çağrısında bulundu. Xi, "Tam bir zafer kazanana kadar asla pes etmek yok." diyerek yoksulluk ile mücadeledeki kararlılığını ifade etti.

Gansu eyaletinden delege Tang Ciaoming, Dingxi kentinin Gansu eyaletindeki en fazla yoksul nüfusu bulunan ve bu konuda en ciddi sorunlar yaşayan bir bölge olduğunu söyledi. Tang, Cumhurbaşkanı Xi'nin 2013 yılında Çin'in geleneksel Bahar Bayramı'ndan önce bu kente bağlı köyleri ziyaret ettiğini hatırlattı. Geçen 6 yıl içinde Dingxi kentindeki yoksul nüfusunun 600 binden fazla azaldığını bildiren Tang, Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyaret etmiş olduğu Yuangu Köyü'ndeki yoksul sorunun geçen sene tamamen çözüldüğünü dile getirdi.