Washington, Asya'ya füze yerleştirme peşinde

Washington, Asya'ya füze yerleştirme peşinde

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), umarsızca hegemonyasını pekiştirmek ve çok yönlü bir askeri üstünlük kurma peşinde. Herhangi bir güç dengesini reddediyor ve ABD'nin bu zorbalığı Asya'daki istikrarsızlığın en büyük kaynağı haline geldi. Son olarak ABD Savunma Bakanı Mark Esper, cumartesi günü yaptığı açıklamada Asya bölgesine orta menzilli füzeler yerleştirilmesinden yana olduğu söyledi.

ABD'nin orta menzilli füzeleri Asya'ya konuşlandırması bölgedeki statükoyu yıkacaktır ve buna ek olarak bölgede başlayacak silahlanma yarışının jeopolitik kaosa yol açması muhtemeldir.

"KENDİNİZİ ATEŞE ATMAYIN"

Washington'ın böyle bir hamlesi Kore Cumhuriyeti'ne (Güney Kore) yerleştirilen Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması'ndan (THAAD) daha ciddi sonuçlara yol açar. Zira herkesin bildiği gibi orta menzilli füzeler saldırı amaçlıdır. Çin ve Rusya'ya karşı ABD'nin orta menzilli füzelerini topraklarına konuşlandıracak ülkeler de kendilerini ateşe atacaktır.

Washington'ın füzeleri kabul etmesi için Tokyo ve Seul'e teklif götürmesi muhtemeldir. Böyle bir durumda Japonya ve Güney Kore, Soğuk Savaş sırasında Rusya'ya karşı duran Avrupa'dan daha fazla bedel öder. Çin, bu iki devletin en önemli ticaret ortakları arasında. Bilinmelidir ki, Çin ve Rusya'nın misillemeleri ABD baskısının yol açtığı kayıptan daha az olmayacaktır.

"ABD'Yİ TAKİP ETMEK KÂBUS OLUR"

Asya, bugünün dünyasında en hızlı büyüyen bölgedir. Her ne kadar Asya ülkeleri arasındaki ilişkiler karmaşık görünse de üyelerin birbirlerini desteklediği bir ağ kuruldu ve Çin bu sistemin merkezinde yer alıyor. Washington'ın Çin'e darbe vurma niyeti aslında bölgenin refah yaratan sistemini parçalamak anlamına gelir.

Asya ülkeleri, ABD'nin bölgede yeni bir kriz yaratma çabasına ortak bir direniş göstermeli ve silahlanma yarışını beraberinde getirecek kışkırtmaları engellemelidir. Özellikle Japonya ve Güney Kore, daha fazla dikkatli olmalıdır. Her iki ülkenin de Çin ve Rusya ile genişleyen bir ekonomik iş birliği var. Eğer yeni bir Soğuk Savaş çıkarmak için ABD'yi takip ederlerse bu onların kâbusu olur. Tüm bunlara rağmen Washington'ın Asya'daki müttefiklerini yanına çekebileceğine inanmıyoruz. Bu ülkeler taraftan tutmaktan ziyade ABD ve Çin ile iyi ilişkiler kurmak istiyor.

"ÇİN'İ ZORLAMAYIN"

Çin'in ekonomik kapasitesi kendisine daha geniş bir savunma bütçesi ayırma gücü veriyor. Amerika, kimsenin kazanmayacağı çığırından çıkacak bir silahlanma yarışını başlatmamalı. Bu sadece Çin'i yeni süper silahlar geliştirmeye zorlar ki bu kesinlikle ABD'nin çıkarına değildir.

Sonuç olarak, Çin ile Rusya'nın stratejik iş birliğini güçlendirmesi ve ABD planlarına el ele direnmesi bekleniyor. Umulan odur ki; Japonya ve Güney Kore de ABD'nin saldırgan politikasının kurşun askerleri olmazlar.

Kaynak: Global Times

Ara Başlıklar: CRI Türk