Wang Yi ve Lavrov bir araya geldi

Wang Yi ve Lavrov bir araya geldi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Soçi'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştü.

Wang Yi görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen ay Çin'de düzenlenen İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu'na katılarak, forumun başarısına büyük katkıda bulunduğuna işaret etti. Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve mevkidaşı Putin'in bu senenin ilk görüşmesini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, iki liderin görüşmede ikili ilişkilerin yönünü belirlediğini ve Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümüne iyi bir başlangıç yaptığını söyledi.

Çin-Rusya ilişkilerinin şu an iyi şekilde ilerlediğini, ancak iki ülkenin içinde bulunduğu uluslararası atmosferin ise karmaşık olduğunu dile getiren Wang, Çin ve Rusya'nın iki büyük sorumlu ülke olarak, stratejik iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Wang, Çin ile Rusya'nın ayrıca her iki tarafın meşru hak ve çıkarlarını savunması, uluslararası toplumla birlikte dünya barışı ve istikrarını koruması gerektiğini vurguladı.

Sergey Lavrov ise, Rusya'nın her zaman Çin'le ilişkileri geliştirmeye öncelik verdiğini ve bunun Rusya'nın uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

Çin ile Rusya'nın uluslararası sahnede önemli ve kritik iş birliği ortağı olduğuna dikkat çeken Lavrov, iki tarafın Birleşmiş Milletler, G20 ve Shanghai İş Birliği Örgütü gibi çok taraflı temasları ile eşgüdümünün yoğun ve verimli olduğunun altını çizdi.

Lavrov, Çin'le stratejik iş birliğini pekiştirerek, dünyaya daha fazla istikrar katmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki taraf ayrıca, küresel stratejik istikrar, BM, Kore Yarımadası, Venezuela, İran nükleer sorunu ve Afganistan gibi her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Öte yandan, Wang Yi görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Çin-ABD-Rusya ilişkisine ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Wang, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Çin, Rusya ve ABD'nin dünyada büyük etkilere sahip olduğunu anımsattı.

Bakan, durmadan ortaya çıkan yeni küresel tehditler karşısında üç ülkenin aktif ve kapsayıcı bir tavırla olumlu etkileşimde bulunarak, gereksiz şüphe ve yanlış anlamaları yok etmesi gerektiğini aktardı. Wang son olarak, üç ülkenin ayrıca iş birliğini genişletip, dünyada barış ve istikrarı savunma yönündeki uluslararası yükümlülükleri birlikte üstlenmesi gerektiğini ifade etti.