Uluslararası Doğal Afetlerle Mücadele Birliği kuruldu

Uluslararası Doğal Afetlerle Mücadele Birliği kuruldu

Çinli bilim insanlarının girişimiyle Uluslararası Doğal Afetlerle Mücadele Birliği kuruldu.

Birlik, 11-12 Mayıs günlerinde, Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Afetle Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Uluslararası Akademik Konferansı sırasında kuruldu. Konferansa, Çin, İtalya, Nepal, Sri Lanka, Pakistan gibi ülkelerden yaklaşık 30'dan fazla bilimsel araştırma ve akademi organı ile birçok uluslararası kuruluş katıldı.

Uluslararası Doğal Afetlerle Mücadele Birliği, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerde doğal afet risklerinin önlenmesi ve afetlerle mücadele edilmesi çalışmalarına odaklanacak. Birlik ayrıca, ilgili ülkeler ile bölgelerin afetle mücadele ve sürdürülebilir kalkınma kapasitesinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürütecek.

Öte yandan söz konusu konferans, Çin Bilimler Akademisi, Çin Bilim ve Teknoloji Derneği, Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Birleşmiş Milletler Afet Risklerini Azaltma Ofisi ile Kuşak ve Yol Uluslararası Bilimsel Örgütler Birliği tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Konferansta, Kuşak ve Yol Afetleri Önleme, Azaltma ve Sürdürülebilir Kalkınma Beijing Deklarasyonu yayınlandı. Konferansta ayrıca, Kuşak ve Yol güzergahında doğal afet risklerinin önlenmesi mekanizması inşa edilmesi için ortaklaşa çalışma önerisi de ileri sürüldü.