Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na saldırı planlayan sanığın cezası artırıldı

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na saldırı planlayan sanığın cezası artırıldı

Hollanda'da Yüksek Mahkeme, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na terör saldırısı yapmayı planlayan 33 yaşındaki terör sanığının cezasını 4 yıldan, savcının talebi olan 8 yıla yükseltti.

Lahey Yüksek Mahkemesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na terör saldırısı düzenlemeyi planlayan sanığın suçlu bulunduğu ve Hollanda Savcılığı'nın daha önce talep ettiği 8 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

Açıklamada, verilen kararda sanığın düşüncesinden ve DEAŞ'ın uygulama yönteminden uzaklaşmadığı, özellikle tekrarlama riski olduğu için toplumun güvenliğinin daha ağır bastığı ifade edildi.

Rotterdam Mahkemesi, ülkede terör saldırısı gerçekleştirmeyi planlayan terör sanığına Kasım 2017'de 4 yıl hapis cezası vermişti.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, evinde, terör örgütü DEAŞ'ı simgeleyen bez parçası, kalaşnikof tüfek, çeşitli mühimmatlar ile el konulan bilgisayarında bomba yapımını gösteren kılavuz bulunan sanığın hapis cezası aldığı belirtilmişti.

TERÖR ÖRGÜTÜ DEAŞ İLE BAĞLANTISI TESPİT EDİLDİ

Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesi'nin (AIVD), DEAŞ'la bağlantısı olduğu tespit edilen sanığın, kimlikleri tespit edilemeyen başka kişilerle Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na terör saldırısı yapılmasını konuştuğunun tespit edildiğini açıklamıştı.

Sanık, Hollanda Savcılığı'nın 8 yıl hapis talebinde bulunduğu 1,5 yıl önceki duruşmada, Başkonsolosluk'a gelen kişilerin çoğunluğu Müslüman olduğu için böyle bir şeyi yapmayacağını savunmuştu.

Savcılık geçen sene, AIVD'nin 2016'da Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na terör saldırısı yapmayı planlayan 4 kişiyi seslerinden tespit ettiğini ve gözaltına aldığını belirtmişti.