Trump ve Büyükelçi'nin polemiği İngiliz siyasetçilere yeni kapı açtı

Trump ve Büyükelçi'nin polemiği İngiliz siyasetçilere yeni kapı açtı

İngiltere'nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçisi Kim Darroch tarafından sızdırılan bilgilerden hiç kimse rahatsız değildi. Tüm bunların üzerine Darroch, dünya kamuoyunda belirgin olan bazı şeyleri tekrar dile getirerek, ABD Başkanı Donald Trump'ın beceriksiz olduğunu ve tamamen işlevsel olmayan bir yönetime sahip olduğunu belirtmişti. Sıradan bir ABD haber kanalı izleyen seyirci Trump hakkında aynı sözleri içeren elektronik postayı yazabilirdi.

Önemli olan, sınıflandırılmamış gizli bilgilerin pazar günü Mail on Sunday gazetesine sızdırılmış olması. İngiltere Dışişleri Bakanı Alan Duncan, konunun aydınlatılması için Avam Kamarası'na acil araştırma talebinde bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yazışmalara ilişkin yapılan açıklamada ise bakanlıkların, diplomatlardan "samimi değerlendirmeler" beklediği belirtildi.

Öte yandan, Dış İlişkiler Komitesinden Tom Tugendhat, son zamanlarda İngiltere'de hükümet departmanlarından çok fazla sızmalar meydana geldiğini belirterek, konuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Duncan çok fevri adımlar atmak istemedi. Ortada bir suç varken soruşturmanın ne zaman ve nerede biteceğini söylemek doğru bir adım olmaz. Sızdırmanın bir sonraki başbakana yakın bir isimden olup olmayacağı konusunda kesin bir şey söylemek ihtimalleri küçümsemek olur. Bu yüzden sonraki adımda nerede olunacağını bilmek çok zor.

Gölge Dışişleri Bakanı Emily Thornberry, yetkili olarak görevlendirildi. Prensipleri her zaman ön planda olan Thornberry olası komplo teorilerine dahil olmak istemiyor. İskoç Ulusal Partisi'nden Stephen Gethins, bunların hepsinde Nigel Farage'ın elinin olduğunu iddia etti. En önemlisi, sızan e-postaları alan gazeteci Isabel Oakeshott'ın, Arron Banks ile bağlantılarının olmasıydı.

Muhafazakârlar'dan bazı isimler sızıntının Westminster'dan yapıldığının kanıtlaması için kararlı gözüküyor. Birçok polemik ve komplo teorisine kapı aralayan bu olay, "Brexit" gazetecisine bilgi sızdıracak kadar batık durumdayken, Johnson ve Farage için baltalama kampanyasına dönüşecek kadar tipik bir siyasi hile oldu.

Kaynak: The Guardian / John Crace