“Ticari sürtüşmeyi savaş olarak niteleyen ABD'dir”

“Ticari sürtüşmeyi savaş olarak niteleyen ABD'dir”

Çin Dışişleri, ABD ile yaşanan ticari sürtüşmeyi "savaş" olarak niteleyen ve başlatan tarafın ABD olduğunu, Çin'in ise savunma önlemi aldığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından ülkesindeki çiftçilerin Çin'e ek vergi uygulanmasından büyük yarar gören taraflardan biri olacağı iddiasında bulunarak, Çin belli derecede misilleme yapsa bile Washington'ın ABD'li çiftçilere yardım sağlayacağını söyledi. Trump ayrıca, Çin'in ekonomik durumunun iyi olmadığını ve ABD ile anlaşmaya varmayı kabul edeceğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugünkü olağan basın toplantısında konuya değinerek ilgili soruları yanıtladı.

"EK VERGİNİN BEDELİNİ TÜKETİCİ DEĞİL DE KİM ÖDEYECEK?"

Geng Shuang, ABD'deki soya fasulyesi, mısır ve buğday gibi tarımsal ürünleri üreten çiftçilerin bağlı olduğu derneklerin Çin'e yönelik ek vergi uygulanmasına karşı çıktıklarını açıkça belirttiklerini hatırlattı.

ABD'li Çiftçiler Derneği, çiftçilerin düşük fiyatlar ve doğal felaketler gibi olumsuzluklarla karşı karşıya bulunduğunu ve Çin'in misilleme niteliğindeki gümrük tarifelerini kaldıramayacağını duyurmuştu.

Sözcü Geng Shuang, son birkaç yıldır Çin'in ABD'nin tarımsal ürünlerinin başlıca alıcısı olduğunu, ancak ticari sürtüşmenin başlamasından bu yana soya fasulyesi gibi ürünlerin ihracatında büyük düşüş yaşandığını ve piyasanın yeniden canlanmasının zor olacağını dile getirdi. Sözcü, "Ek verginin bedelini tüketici değil de kim ödeyecek?" sorusunu yöneltti.

ABD'li ekonomistler tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, ülkedeki tüketiciler ve ithalatçılar ek vergiden dolayı şimdiye kadar aylık 4,4 milyar dolar kayba uğradı. Araştırmanın bulguları, gelecekte ABD'deki her hanenin yıllık harcamalarının 2300 dolar artacağına işaret ediyor.

"TİCARİ SÜRTÜŞME HİÇBİR TARAFIN ÇIKARINA UYMUYOR"

Uluslararası toplumun endişelerine de yer veren Geng Shuang, kaygıları anlayışla karşıladıklarını, ticari sürtüşmenin hiçbir tarafın çıkarına uymadığını ve küresel ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Geng, Çin'in ABD ürünlerine yönelik gümrük tarifesini yükseltmesinin kendi meşru çıkarlarının yanı sıra çok taraflılık ve serbest ticaret sisteminin korunmasını da amaçladığının altını çizdi.

Sözcü, Trump yönetiminin uluslararası toplumun tepkisi ve çeşitli çevrelerin fikirlerini dinleyip iyi hesap yapması ve Çin'le karşılıklı saygı temelinde anlaşmaya varması çağrısında bulunduklarını dile getirdi.

Çin ekonomisinin istikrarlı büyümeye devam ettiğini belirten Geng Shuang, ABD'nin ticari korumacılığından etkilenmesine rağmen Çin'in bu zorluk ve risklerin üstesinden gelme gücüne sahip olduğuna dikkat çekti.

Verilere göre, Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4 büyüdü. İç talep ekonomik büyümeye en büyük katkıyı sağlayan unsur konumunda.