“Ticari savaştan ABD zararlı çıkar”

“Ticari savaştan ABD zararlı çıkar”

Çin Uluslararası Çalışma Enstitüsü Başkanı Dong Manyuan, ABD Başkanı Trump'ın tüm Çin ürünlerini Amerikan piyasasından çıkarması halinde bunların yerine koyacak alternatif ürün bulamayacağını savundu.

Her ülkeyle olduğu gibi ABD ile de dengeli bir dostluk ve birbirine saygılı ticari ilişki geliştirmek istediklerini kaydeden Dong, ancak ABD Başkanı'nın bu yönde düşünmediğini belirterek, "Onlara göre savaş açınca Çin'in ticari ekonomisi boğulacak. Son derece yanlış bir saptama. ABD, 1950-60 yılları arasında da bu tür bir yaptırıma gitmiş ama Çin'e hiç bir etkisi olmamıştı. Aksine Çin, gelişmesini hızla sürdürmüştü. Bu nedenle ABD'nin yaptırımı gereksiz bir uygulama Çin, buna dayanacak güçtedir." dedi.

Çin'in farklı sektörlerde üretim yapan 200 fabrikası olduğunu kaydeden Dong, "Bu fabrikalarda hem nitelikli hem de ucuz ürünler üretilmekte. Amerikan halkı ve bizimle iş yapan şirketler de bu ürünlerden son derece memnun. O nedenle ABD, bu ürünlerin alternatifini bulmakta zorluk çekecektir. Yıllık 600 milyar dolarlık iş hacmimiz olan ABD, Çin'e değil kendi halkına zarar verir." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet / Miyase İlknur