“Ticaret savaşı hem başkalarına hem de ABD'nin kendisine zarar”

“Ticaret savaşı hem başkalarına hem de ABD'nin kendisine zarar”

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin Çin mallarına ek tarife getirme tehditleriyle ilgili olarak, ek tarifelerin sorunu çözmeyeceğini, ticaret savaşının hem başkalarına hem de ABD'nin kendisine zarar vereceğini kaydetti.

Çin'in ticaret savaşı istemediğini, ancak bundan asla korkmadığını hatırlatan Geng Shuang, bugün düzenlene olağan basın toplantısında, Çin'in baskılara boyun eğmeyeceğini belirterek, Çin hükümetinin meşru hak ve çıkarlarını koruma kararlılığına ve kabiliyetine sahip olduğuna dikkat çekti.

Geçen yıl nisan ayında ABD'nin Çin'den ithal edilen mallara ilk kez ek vergi uygulamaya başlamasından sonra, Çin tarafının hemen güçlü karşılık verdiğine dikkat çeken Geng Shuang, ABD'nin bundan sonra yeni tehditlerde bulunarak birçok kez uyguladığı ek tarifelere karşı Çin'in hep kararlı önlemler aldığını vurguladı.

ABD, 10 Mayıs'ta Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık mallar üzerindeki verginin %25'e yükseltildiğini açıkladı. Çin Devlet Konseyi'ne bağlı gümrük tarife komisyonu, 13 Mayıs'ta Çin'in ilgili önlemlerini açıkladı.

Geng Shuang, bunun Çin'in çok taraflı ticaret sistemini ve kendi meşru hak ve çıkarlarını koruma kararlılığını ve iradesini yansıttığını söyledi.

Sözcü Geng, "ABD'nin tutarsız davranması ve aşırı baskı yapması karşısında, Çin hep sakinliği korumaktadır. ABD uluslararası toplumun sesini dinleyerek, kazanç ve kayıplarını bir an önce hesaplamalı ve makul bir yörüngeye dönmelidir. İki tarafın karşılıklı saygı temelinde ortak kazanca dayalı bir anlaşmaya varmasını arzu etmekteyiz" diye konuştu .

SÖZÜNDEN CAYAN KİM

Çin tarafı ayrıca, Çin'in pozisyonunu değiştirmesinin, Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerinde gerilemeye yol açtığı iddiasını reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, her zaman sözlerin tutulmasına büyük önem veren Çin'in ABD ile müzakereleri içtenlik ve iyi niyetle yürüttüğünü, ABD'nin de Çin'le aynı yönde ilerlemesini arzu ettiklerini kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelerin %95'inin tamamlandığı bir durumda, Çin'in "bazı taahhütlerinden caydığını" belirtti.

Bu açıklamaya Geng Shuang, "Müzakere tartışmalarla dolu bir süreçtir. Bu süreçte iki tarafın farklı görüşlere sahip olması son derece normaldir. Bu da müzakerelerin devam ettirilmesinin nedenidir. Müzakereler henüz sona ermeden ve anlaşmaya varılmadan, Çin'in taahhütlerinden caydığı iddiası nereden çıktı? 11 tur süren müzakereler incelendiğinde kimin caydığını açıkça görebiliriz. Geçen yıl Mayıs ayında, Çin ve ABD, fikir birliğine varmıştı ve Washington'da ortak bildiri açıklanmıştı. Ancak ABD, birkaç gün sonra varılan mutabakattan vazgeçti. Bu nedenle, 'sözünü ihlal etme' yaftası, kesinlikle Çin'e oturmaz" ifadesini kullandı.

TİCARET ORTAMI YABANCI ŞİRKETLER TARAFINDAN DESTEKLENDİ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, ABD işletmeleri dahil yabancı işletmelerin Çin'de faaliyet göstermelerinin, Çin'de ticaret ortamının iyi olup olmadığını zaten gösterdiğini söyledi.

Geng Shuang, yabancı işletmelerin Çin'de yatırımlarını artırmalarını olumlu karşılayan Çin'in yabancı yatırımcılara daha istikrarlı, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir yatırım ortamı sunacağını söyledi.

Medyada çıkan bazı yorumlarda, Çin ile ABD arasında ticaret anlaşmasına varılmaması halinde, Çin'in bundan ciddi zarar göreceği, çünkü ABD işletmelerinin Çin'den ayrılıp diğer ülkelere gideceği belirtiliyor.

Geng Shuang şunları ekledi:

"Çin'in reform ve dışa açılmasından bu yana geçen 40 yıldan bu yana, yabancı girişimcilere yönelik ticaret ortamı sürekli iyileştirilmektedir. Çin, dünyanın çeşitli ülkelerinin işletmelerinin en çok tercih ettiği yatırım ülkelerinden biri haline geldi. Dünya Bankası tarafından yayınlanan 2019 Ticaret Ortamı Raporu'na göre, Çin ticaret ortamı sıralamasında 32. sıraya yükseldi. Geçen bir yılda ABD'nin Çin mallarına yönelik ek tarifeleri sürerken, Eylül 2018'de ABD'deki en büyük petrol şirketi ExxonMobil Çin'de büyük ölçekli bir petrokimya projesi inşa etmeye karar verdi. Ocak 2019'da ABD'li Tesla şirketi, yurt dışındaki ilk fabrikasını Shanghai'da kurmaya başladı."