Theresa May'ın son umudu “İşçi Partisi”

Theresa May'ın son umudu “İşçi Partisi”

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasını muhalefetteki İşçi Partisi'nin yardımıyla sürdürmeye çalışıyor.

Avam Kamarası raporlarına göre, Başbakan May, Avrupa Birliği'nden ayrılış için kesin karar ve planlanmanın Paskalya Bayramından önce hızlı bir şekilde sonuca bağlanması gerektiğini vekillerine duyurdu.

Brexit'ten çıkış süresinin uzatılması, May'a yeni bir şans daha verirken anlaşmasız bir Brexit ihtimalini ortandan kaldırdı.

İngiltere hükümeti, perşembe akşamı Dover limanının yollarında kamyon trafiğinden oluşacak tıkanıklığına hazırlık planı olan "Brock Operasyonu" da dahil olmak üzere, anlaşmasız Brexit senaryolarındaki acil durum planlarını hazırladı.

May, Avrupa Parlamentosu seçimleri noktasında da İşçi Partisi ile ortak hareket etme yolunda ilerliyor.

Başbakan, İngiltere'nin AB'yi terk etmek için oy kullandığı 2016 referandumuna atıfta bulunarak, "İngiliz halkının neye oy kullandığını kamuya anlatabilmek her iki tarafa da görev düşüyor. Umarım onay için Meclis'e koyabileceğimiz ortak yaklaşım konusunda bir anlaşmaya varabiliriz." ifadelerini kullanırken tüm bu çalışmaların Paskalya tatili dönüşünde hızlıca başlaması gerektiğinin altını çizdi.

Theresa May, muhalefetteki İşçi lideri Jeremy Corbyn ile geçen hafta başlattığı taraflar arası Brexit görüşmelerine devam ediyor. İşçi Partisi sözcüsü, "Her iki taraf da uzlaşma planı yönünde kayda değer ilerleme sağlayıp müzakereleri sürdürme konusunda anlaştı." dedi.

Çok sayıda Tory milletvekili, Corbyn ile birlikte çalışmaktan korkuyor. Brexit'i, gümrük birliği yoluyla yumuşatma planlarına karşı çıkıyor.

İşçi Partisi'nden Yvette Cooper, AB'nin gümrük birliğinin temel özelliklerinden biri olan ortak dış gümrük tarifesinin sürdürülüp sürdürülemeyeceğini sorusuna, "Çok seslilik söz konusu olduğundan farklı anlaşmalar olacağını umuyorum" diye konuştu.

Başbakan May'ın çıkış anlaşmasında yaşadığı karmaşıklığa takiben, AB liderleri Brexit'in tarihini 31 Ekim'e kadar uzatmayı kabul ettiler ancak AB kararına göre İngiltere Brexit için 23 Mayıs'a kadar uzlaşmaya varamaz ise Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak zorunda kalacak.

Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi görüşmeleri bir anlaşmaya varamaz ise May'ın Avrupa ile ilişkilerini yeniden güçlendirmesi gerecek.

Kaynak: Financial Times - Laura Hughes&Henry Mance&Sebastian Payne