“Tek Çin politikası izlenmesi genel bir eğilim”

“Tek Çin politikası izlenmesi genel bir eğilim”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin ile Kiribati arasında yeniden diplomatik ilişki kurulması hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Geng Shuang açıklamasında, "Tek Çin" politikası izlenmesinin uluslararası arenada genel bir eğilim olduğunu kaydetti.

Geng, Kiribati Cumhuriyeti'nin "Tek Çin" politikası izleme taahhüdünde bulunması, Taiwan ile "diplomatik ilişkiyi" kesmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'yle yeniden diplomatik ilişki kurmasının genel eğilime uygun doğru bir siyasi karar olduğunu belirtti.

Çin'in egemen ve bağımsız bir ülke olan Kiribati'nin söz konusu önemli kararını takdirle karşıladığını söyleyen Geng, iki ülke arasında yeniden diplomatik ilişki başlamasının iki ülke ile halklarının temel ve uzun vadeli çıkarlarına uyduğunu vurguladı.

Geng, Çin'in Kiribati ile "Tek Çin" politikası ve barış içinde bir arada yaşama ilkeleri temelinde somut iş birliğini ve dostça temasları yoğunlaştırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Kiribati Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Taneti Mamau dün, New York'ta iki ülke arasında yeniden diplomatik ilişki kurulmasına ilişkin ortak bildiriyi imzalamıştı.