Sürdürülebilir kalkınmanın önünde büyük riskler var

Sürdürülebilir kalkınmanın önünde büyük riskler var

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin, küresel ekonomide aşağı yönlü baskı, iklim değişikliği ve nüfusun yaşlanması gibi sorunların sürdürülebilir kalkınma hedeflerini etkileyeceğini söyledi.

BM Sosyal ve Ekonomik Konseyi üst düzey toplantısına katılan Liu Zhenmin dün yaptığı konuşmada, dünyanın büyük ekonomileri arasındaki ticaret gerilimi, borç baskıları ve finansal durumun kötüleşmesinin dünya ekonomisinin önündeki potansiyel riskler olduğunu söyledi.

Liu Zhenmin, uluslararası toplumun eğitim, sağlık, sürdürülebilir altyapı inşası ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirtti.

2030 yılına kadar, dünya çapında yaklaşık 1,8 milyar kişinin uzun vadeli istihdam riskiyle karşı karşıya bulunacağını ifade eden Liu Zhenmin, istihdam riskinin yükselmesi nedeniyle uluslararası toplumun güvensizliği ve eşitsizliği azaltmak için önlemler alması çağrısında bulundu.

Liu, iklim değişikliği konusunda uluslararası toplumun üretim ve tüketim tarzını değiştirmenin yanı sıra, yenilenebilir enerji gibi yeni teknolojilerle ekonomik büyümede dekarbonizasyon gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Liu Zhenmin toplantıda ayrıca, nüfusun yaşlanması, göçmen sorunu ve teknolojik gelişme gibi konularda önerilerde bulundu.