Spor yap, sağlıklı kal

Spor yap, sağlıklı kal

Sağlığın korunması ve vücut formunun korunması için spor yapmak büyük önem taşımaktadır. Eski zamanlardan itibaren spor yapmanın adı bazen eğlence bazen de savunma amaçlı anılmış olsa da spor vücudun metabolizmasına en fazla etki eden eylemlerden birisidir.

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Karagün "Sağlık ve Spor" konusu ile ilgili konuşmak üzere dün Cansu Demiray ve Mustafa Gökhan İncekol'un sunduğu Radyo K.İ.'nin haber aktüel programı Güne Bakış'a konuk oldu.

Doç. Dr. Karagün, ilk olarak spor yapılmasının önemine vurgu yaparak, "Operasyonlar geçirdiğiniz zaman eskiden uzun süreli yatışlar olurdu. Oysaki şuan bir operasyon geçirdiğinizde hekim kararıyla hemen kaldırılıp hareket ettirilmeye çalışılıyor, bu bir egzersiz örneğidir. Çünkü egzersiz yapıldığından itibaren vücut kendini yenilemeye başlar. Vücudun yenilemesiyle birlikte de sağlık kazanımı söz konusudur. Bunun da katkıları hem fiziksel hem fizyolojik hem de bilişsel anlamda pek çok açıdan katkılarını göstermektedir." dedi.

"VÜCUDUNUZA İYİ BAKIN"

Spor ile sağlıklı yaşam arasında önemli bir bağ olduğunu ifade eden Doç. Dr. Karagün, "Biz vücudumuza iyi bakarsak yaşantımızı iyi geçiririz. Beslenme vücudumuz için ne denli önemliyse spor da o kadar önemlidir. Spor vücudumuzun vazgeçilmezlerindendir. Spor yaparken fizyolojik olarak hareket ettiğiniz zaman oksijen alımı düzenlenmiş olur. Vücutta besin tüketimi sağlanmış olur. Bağışıklık sistemimiz güçleniyor ve metabolik sendrom hastalıklarında birtakım önleyicilik söz konusudur. Spor yapmak yine vücut kilo oranlarının düzenlenmesinde ve obezite hastalığını önlemede büyük rol oynamaktadır." diye konuştu.

"HAYATIMIZDA SPOR ALIŞKANLIĞINI KAZANALIM"

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Karagün, insanların spor ve egzersize olan bilincinin giderek geliştiğini belirterek, "Televizyonlarda artık kadın programlarında spor uzmanları var ve hepsinde egzersizlerden bahsediliyor. Belediyelere baktığımız zaman onların da bu konuda çalışmalarının hızlanmakta olduklarını görmekteyiz. Vatandaşlarımız için zaman ve mekan arttırıcı olduğu sürece teşvikin olacağını düşünüyorum. Ama elbette ki spora başlamadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmek gerekiyor." diyerek sözlerinin sonlandırdı.

Haber: Gizem Uçar(Radyo K.İ.)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu