Sözde Hong Kong yasası ticaret görüşmelerini etkiler mi?

Sözde Hong Kong yasası ticaret görüşmelerini etkiler mi?

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin hükümeti ve halkının sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı"nın Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) imzalanıp kanunlaştırılmasına kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Sözcü Geng, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında , ABD'nin girişiminin, Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine ciddi bir şekilde müdahale ettiği ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine ciddi bir şekilde aykırı düştüğünü, bu girişimin bariz bir hegemonya girişimi olduğunu kaydetti. Sözcü, Çin'in bununla ilgili olarak ABD tarafı nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu da söyledi.

Sözcü açıklamasında, Hong Kong'un ana vatana dönmesinden bu yana "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesinin dünya genelinde kabul gören başarılar kaydettiğine ve Hong Kong halkının tarihte eşi görülmemiş demokratik hak ve çıkarlara sahip olduğuna işaret etti.

Açıklamada, ABD'nin tüm bu kötü niyetli girişimlerinin Hong Kong'da refah ve istikrarı, "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini ve Çin ulusunun yeniden canlanma sürecini bozmayı amaçladığına da yer verildi.

Hong Kong işlerinin tamamen Çin'in içişleri olduğunu ve herhangi bir dış gücün buna müdahale hakkına sahip olmadığına değinen sözcü Geng, "ABD'ye keyfi davranmamasını tavsiye ediyoruz, aksi takdirde ciddi tedbirler alacağız. Bundan doğan tüm sonuçların ABD tarafından üstlenilmesi gerekiyorç" diye konuştu.

Sözde yasa tasarısının kanunlaştırılmasının Çin-ABD ticaret görüşmelerini etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan sözcü, "İlişkilerin etkilenmemesi için yasa tasarısının yürürlüğe girmemesi çağrısında bulunuyoruz." dedi.