Soros'un hayali “Çin'i yenmek”

Soros'un hayali “Çin'i yenmek”

George Soros, Wall Street Journal'a yazdığı bir makalede Çin'i yenmeye olan ilgisinin "ABD'nin ulusal çıkarlarının ötesine geçtiğini" belirtmişti. Bazı kaynaklar Soros'un Hong Kong'daki hisse senetleri satmaya çalıştığını bildirdi. Soros'un neden Çin'i mağlup etmeye bu kadar takıntılı olduğu düşündürücü.

Soros finansal piyasada ve değişen toplumda tutarsız bir rol oynamıştır. Liberal felsefeden etkilenen ve Darwinizm'i pazarlayan finansal bir avcı. Yalnızca Wall Street finansal kapitalistlerinin açgözlülüğünü göstermekle kalmayıp, bu çirkin politikanın savunuculuğunu da üstlendi. Soros, hisse senedi piyasasından kâr elde eden biri. İngiltere'de sterline karşı saldırılar düzenleyerek büyük kârlar elde etti. Tayland bahtının değerini yok edecek hamlelerde bulunarak, Asya'daki mali krizi tetikledi. Bu kriz ile Japon yeninin satışından yeni bir kâr yakaladı.

Aynı zamanda sıra dışı bir kapitalist ve hayalperesttir. Varlıklarıyla Amerikan ideolojilerini ve değerlerini dünyaya yayar. Bunu "Açık Toplum Vakfı" ile yapıyor. Örgütün Gürcistan, Ukrayna ve Kırgızistan gibi ülkelerde siyasi değişikliklere yol açtığı iddia ediliyor. Ayrıca birçok ülkede renkli devrimler yaratmak ile gündeme geldi. Soros aynı zamanda, dünyadaki siyasi sistemde bireysel etkisini artırmaya çalışıyor.

George Soros, Amerikan tarzı kapitalizm ile her zaman istediğini elde edemiyor. Güçlü ve büyüyen bir Çin, Soros'un görmek istemediği bir ülke tipi. Hong Kong 1997'de anavatana dönmeden önce Soros, Hong Kong piyasalarında finansal paniğe yol açmayı hedeflemişti. Merkezi hükümetten gelen güçlü destek ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti, kentin finansal piyasasını başarıyla savunmuştu.

Bu olay üzerinden 21 yıl geçerken, Çin Dünya Ticaret Örgütüne gireli 18 yıl oldu. Ülke 10 trilyon dolarlık bir ekonominin ötesinde hızla gelişti. Çin ile büyük kapitalist ülkeler arasında yaşanan güç dengesi değişimi, Wall Street'in kapitalistlerini şaşırttı.

Son yıllarda küresel ekonomik merkezler ve servet Batı'dan Asya'ya kayıyor. Çin'de ekonomik büyüme daha güçlü. Global servet tahsisi ve varlık fiyatlandırma merkezi Wall Street'ten Shanghai ve Shenzhen'e kayabilir.

Çin aktif olarak bölgesel ve küresel ticaret ve yatırım yolları inşa ediyor ve geliştiriyor. Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Asya Altyapı Yatırım Bankası ve Yeni Kalkınma Bankası gibi uluslararası çalışmalar büyümeye devam etti. Çin, Amerikan liderliğindeki finansal ve ticari mekanizmalara meydan okuyor. Üstünlük duygusu olan Soros, bu gücü asla kabul edemiyor.

Çin Soros gibi spekülatörlerin hedefi haline geldi. Gelişimin hızını düşürmek, Hong Kong'da huzursuzluk yaratarak veya renkli devrimlerine yol açarak intikam almak istiyorlar. Ancak, 21. yüzyılın başından beri dünyanın ekonomik ve finansal gelişimi, hiçbir gücün Çin'i durduramayacağını kanıtlamış durumda.

Kaynak: Global Times / Zhang Yugui-Shanghai Uluslararası Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı