“Şiddet olayları Hong Kong'u tehlikeli bir yere sürüklüyor”

“Şiddet olayları Hong Kong'u tehlikeli bir yere sürüklüyor”

Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam, Hong Kong'da son zamanlarda meydana gelen şiddet olayları hakkında açıklama yaptı. Carrie Lam, şiddet olaylarının Hong Kong kamuoyunu daha da endişelendireceğini ve kenti son derece tehlikeli bir yere sürükleyeceğini belirtti.

Carrie Lam konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyerek, Hong Kong'daki son durumu değerlendirdi.

Hong Kong'un öteden beri dünyanın en güvenli kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken Carrie Lam, ancak son iki aydır, Emniyet Müdürlüğü ile diğer kamu tesislerine saldırı ve farklı görüşlere tehditlerde bulunma gibi şiddet girişimlerinin tırmandığına ve bu tür girişimlerin son derece ciddi suç eylemleri olduğuna vurgu yaptı.

Carrie Lam, "Bazı kişiler diğer insanların hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, siyasi taleplerini şiddet yoluyla dile getirmeye çalışıyor. Daha ciddisi ise, bazı radikallerin ulusal amblemi kirletmesi ve hatta göndere çekilen milli bayrağı indirip denize atması... Bu gibi eylemler, siyasi taleplerin çok üstüne çıkıyor ve ulusal egemenliğe meydan okuma anlamına geliyor. 'Bir Ülke, İki Sistem' ilkesine aykırı düşen bu tür girişimler, Hong Kong'un istikrarı ve refahını yıkabilir." ifadelerini kullandı.