Rüzgar ve Denizin Sporu: Yelkencilik

Rüzgar ve Denizin Sporu: Yelkencilik

Yelken Sporu, yelken kullanarak su üzerinde tekne ile yol alma yöntemidir. Spor ve gezi amaçlı olarak yapılabilir. Zorlu doğa koşullarına karşı savaş, azim, yılmamak denildiğinde akla gelen ilk spor yelkendir.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Bülent Ayberk ve Kocaeli Üniversitesi Yelken Kulübü Başkanı Atacan Aloğlu, Yelken Kulübü hakkında konuşmak üzere dün Gizem Uçar ve Furkan Balakçı'nın sunduğu Radyo K.İ.'nin haber aktüel programı Güne Bakış'a konuk oldu.

Vatan kavramı topraktan denize doğru genişliyor

Kocaeli'nin denize kıyısı olması dolayısıyla Yelken Kulübü'nün üniversite için çok önemli olduğunu vurgulayan Ayberk, kulübün 2008 yılında Rektörlük makamının talebi üzerine kurulduğunu söyledi. Son yıllarda ülkemizde denizciliğe olan talebin artması ile birlikte yelkenciliğin daha çok önem arz ettiğini belirten Ayberk, "Türk ulusunun vatan kavramı topraktan denize doğru genişliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan, 3 denizi de çevreleyen Mavi Vatan Tatbikatı da bunu bizlere gösteriyor."  dedi.

Moda Deniz Kulübü

1890'lı yılların sonunda başlayan yelkenciliğin, gün geçtikçe daha da önem kazandığını söyleyen Ayberk, yelkenciliğin tarihçesine vurgu yaptı. Dr. Öğretim Üyesi Ayberk, "İstanbul'da yaşayan İngilizler ile başlayan yelken sporu, varlıklı Türk aileleri arasında kısa zamanda benimsenir. Daha sonra, İstanbul'da ardı ardına yelken kulüpleri kurulmaya başlanır. 1923'ten sonra su sporları federasyonu kurularak, yelken branşı da bu federasyon içine dahil edilir. Mustafa Kemal Atatürk'ün de teşvikiyle 1935 tarihinde, gerçek anlamda ilk Türk Yelken Kulübü olan Moda Deniz Kulübü kurulmuştur." ifadelerini kullandı.

Yelken sporu bir takım sporudur

Kocaeli Üniversitesi Yelken Kulübü Başkanı Atacan Aloğlu ise kulüp içinde İstanbul'dan da olmak üzere birçok öğrenciye hizmet verdiklerini ifade ederek, kulüp olarak öğrencilere maddi anlamda destek verdiklerini söyledi. Aloğlu, "Öğrencilere sivilde alabilecekleri yelken eğitimini çok daha uygun fiyatlara aldırabiliyoruz. Uzun yıllardır bu sektörün içindeyiz, her sene tecrübe kazanıyoruz. Yelken sporunun fiziksel ve mental faydaları vardır.  Yelkencilik sporu, hızlı karar alma konusunda insan gelişimine en çok katkısı olan spordur." diye konuştu.

Haber: Furkan BALAKÇI (Radyo K.İ.)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu