Renkli ve sesli bir iş birliği

Renkli ve sesli bir iş birliği

Sanatın tüm disiplinlerinde orijinal sanat eserleri sunan Shed, görsel sanat ve müziğin ortak dilini keşfetmek isteyenler için Hudson Yard'da sürükleyici bir canlı performans ve sergiye ev sahipliği yapıyor: "Reich Richter Pärt".

Bu yepyeni gösteri ünlü Alman ressam Gerhard Richter ve yaşayan en büyük besteciler arasında gösterilen Estonyalı Arvo Pärt ve Amerikalı Steve Reich iş birliği ile şehre yeni, güçlü ve çığır açan bir gösteri sunmayı vadediyor.

İKİ AYRI ODADA İKİ AYRI ORTAK ÇALIŞMA

Bu merak uyandıran gösteri kapsamında besteci Reich ve ressam Richter tarafından tasarlanan bir gösteri ile Richter ve besteci Arvo Pärt tarafından tasarlanan gösteriden oluşan iki iş birliği, görsel sanat ve müziğin ortak duyusal dilini göstermeyi amaçlıyor.

Sunumun ilk odasında yer alan, salıdan pazara günde birkaç kez tekrarlanacak olan gösteride, Richter'ın öfkeli Tibet tanrılarını andıran 10 dikey duvar kâğıdı tasarımı, dört büyük jakarlı duvar halısı ile birlikte yerini alıyor. Bu tasarımlara Pärt'ın "Drei Hirtenkinder aus Fátima" (Fatima'nın Üç Küçük Çobanı) adlı koro eseri eşlik ediyor. Oldukça neşeli olan bu müziğin süresi sadece 95 saniye.

Eğer bir şekilde sanatçılar ve katılımcılar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırmak hedeflendiyse, başarılı olamadığını söyleyebiliriz. Birbirlerine hayran olan Richter ve Pärt'ın bu hayranlıklarını ve her ikisini birbirleriyle ilişkilendirecek çok az şey bu odada açığa çıkıyor.

Pärt'ın "Drei Hirtenkinder aus Fátima"sı, 2015 yılında Richter ile daha önceki bir iş birliğinde, Shed'in şimdiki sanat direktörü Alex Poots'un da sorumlu olduğu Manchester Uluslararası Festivali'nde kullanılmıştı ve orada kullanılan görseller Auschwitz-Birkenau toplama kampında çekilmiş fotoğraflardan ilham alan daha karanlık temalı soyut resimlerden oluşuyordu.

Pärt'ın sunumunu takiben ikinci sunumu görmek üzere kalabalık bitiriş odaya yönlendiriliyor. Bu odada duvara yansıtılan projeksiyonla Richter'ın Corrina Belz'le birlikte hazırladığı 37 dakikalık bir animasyon gösterilirken, seyircilerin arkasına konumlanmış olan Ensemble Signal adlı orkestra Reich'in karmaşık bestesini icra ediyor. İşte bu iş birliği diğerinden çok daha anlamlı.

Bu gösterinin en dikkat çekici yanı, müziğin ekrandaki her değişime yanıt verip, değişen görüntülerle birlikte değişmesi. Örneğin ekrandaki renkler karmaşık şekillere dönüşürken, piyano basları yükselmeye ve klarnet melodileri yavaşça belirmeye başlıyor. Müziğin görüntülerle eş zamanlı biçimdeki bu değişimi bu gösterinin en çarpıcı noktası olarak da gösterilebilir.

Shed tarafından hazırlanan "Reich Richter Pärt", 2 Haziran'a kadar Hudson Yard'da ziyaret edilebilir.

Kaynak: The Wall Street Journal – Stuart Isacoff