Putin, Wang Yi ile görüştü

Putin, Wang Yi ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Soçi'de Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e selamlarını ileten Putin, 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu'nun başarıyla tamamlandığı için Çin'i tebrik etti.

Putin, Rusya'nın diplomasisinde Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisine öncelik verildiğine dikkat çekti.

Geçen ay Xi ile yaptığı görüşmede iki taraf arasında Avrasya Ekonomik Birliği'nin "Kuşak ve Yol İnisiyatifi" ile kenetlenmesi konusunda önemli fikir birliğine varıldığını hatırlatan Putin, Xi'yle ayrıca önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunduklarını anımsattı. Putin, iki ülke arasındaki karşılıklı stratejik ve siyasi güvenin daha da arttırıldığını ifade etti.

Rus lider ayrıca, Xi'nin haziran ayında iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümünü kutlamak üzere Rusya'yı ziyaret etmesini heyecanla beklediğini dile getirdi.

Wang Yi ise, iki ülke liderlerinin Beijing'de gerçekleştirdiği önemli görüşmenin, Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümüne iyi bir başlangıç yaptığını söyledi.

Wang, ziyareti sırasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la birlikte Xi'nin haziran ayında yapacağı Rusya ziyareti hakkında detayları belirlediklerini ve gerekli diplomatik hazırlıkları yaptıklarını kaydetti.

İki taraf görüşmede ayrıca, bazı önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulundu.