Pratik liderlik ihtiyacı cevap bulacak mı?

Pratik liderlik ihtiyacı cevap bulacak mı?

Küresel Covid-19 acil durumunun ardından, G7 Dışişleri Bakanları Zirvesi bu hafta video konferans ile gerçekleştirilecek.

Yaşamın her yönü son aylarda değişikliğe uğradı. Borsalar üçte bir değer kaybetti. Daha fazla düşmeyeceğine dair bir garanti yok. Durgunluktan bahsetmek kolay ancak bazı noktalar kaçırılıyor.

Durgunluktan kurtulmak için kamu harcamalarını kullanmaya çalışan ülkeler, ekonomik "iyileşmenin" durgunluğun kendisinin daha kötü olduğunu görmektedir. Ekonomiyi bir yaşam destek makinesi üzerinde düşünün, kilitlenme sırasında etkili bir şekilde çalışamaz. G7 içindeki fikir birliği, önümüzdeki aylarda ekonominin virüsle mücadele ederken düzleşmemesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini gösterecek.

HATALARI KENDİNDEN EMİN ÜLKELER YAPTI

Hatalar, ekonomilerinin küresel kriz zamanıyla başa çıkacak kadar sağlam olduğundan emin olamayan ülkeler tarafından yapılmıştır. 11 Eylül'ün ve 2008 küresel mali krizinin etkisini gördük. Kimse bir virüsün bir sonraki ekonomik krizin tetikleyicisi olacağını tahmin edemezdi ama er ya da geç bir şey olacağı biliniyordu. Yeniden seçim için çaresiz olan hükümetler, yanlış zamanlarda para harcadılar.

Gerçekte, bu G7 video konferansının ekonomi açısından bir yan gösteriden çok daha fazla olduğuna inanmıyorum. Liderler arasında daha sık özel görüşmeler yapılmaktadır. Farkı olmayan bir ayrım: G7'nin kurumu lider olmak yerine takip ediyor olabilir ancak G7 liderleri ekonomik tepkileri üzerinde zaten işbirliği yaptı.

Bu nedenle, G7'nin pratik düzeydeki tepkisine ekonomik olandan çok daha fazla ilgi duyulacak. G7 anlaşmalarının mevzuatı ve kamu politikasını etkileyebileceğini biliyoruz. Yeni ilaçları onaylama süreci yavaştır, ancak titizdir. Onaylandıktan sonra seri üretim için geçen süre önemli olacaktır. Bu aşamalar, ancak böyle bir kriz zamanında eşzamanlı çalışmalar ile aşılabilir.

Doğru ilaçların hızlı test edilmesini ve dağıtımını kolaylaştırmak için küresel bir yanıt gerekiyor. G7 liderlerinin önemli adımlar atması bekleniyor. Herhangi bir ilaç oyun değiştirici olabiliyorsa, bürokrasi ile zaman kaybetmenin bir anlamı yok.

Belki bir şeyler basitleştiriliyor veya dikkate alınmayan farklı bir yaklaşım var. Ancak şu ya da bu şekilde, pratik liderliğe ihtiyacımız var. Bu virüsü dünya çapında ve hızlı bir şekilde nasıl yeneceğini çözmek için açık bir plan ortaya koyulmalı.

Kaynak: CGTN