“Pompeo'nun Çin'le ilgili açıklamaları yalanlarla dolu”

“Pompeo'nun Çin'le ilgili açıklamaları yalanlarla dolu”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin'le ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Geng Shuang günlük basın toplantısında, "Pompeo son zamanlarda her gittiği yerde kesinlikle Çin'den bahsediyor. Maalesef Çin'le ilgili açıklamaları yalan ve asılsız ifadelerle dolu." dedi.

Sözcü, "ABD her zaman, Huawei gibi Çinli işletmelerin 'güvenlik riskleri'nin bulunduğunu ifade ediyor ama hiçbir inandırıcı delil sunamıyor. Biz de şunu defalarca söyledik: ABD'nin asılsız iddiaları gerekçe göstererek ve devlet gücü kullanarak, özel bir Çin işletmesi olan Huawei'ye baskı yapması ahlak dışı bir eylem." diye konuştu.

"ABD'nin baskısına rağmen, Çinli işletmelerin performansı hiç fena değil" diyen Sözcü, "Bildiğimiz kadarıyla, Huawei 6 Haziran itibariyle 30 ülkeden 5G'nin ticari kullanımına ilişkin 46 sözleşme elde etti." ifadesinde bulundu.

Geng, her geçen gün daha çok insanın Çin'in bilim ve teknoloji işletmelerinin kendi ülkesindeki 5G inşasına katılımı konusunda objektif tavır gösterdiğini ve daha çok ülkenin kendi çıkarlarına uygun olarak bağımsız tercihler yaptığını sözlerine ekledi.

Pompeo kısa süre önce İsviçre basınına verdiği bir demeçte, Çinli işletmelerin bilgi güvenliğini güvence altına alamadıklarını ve Çinli işletmelerle iş birliği yapmanın Çin hükümetiyle iş birliği yapmak anlamına geldiğini belirtmişti. Pompeo ayrıca, Huawei'nin haberleşme teknolojisinin kullanılması halinde, kişisel bilgiler ve verilere yönelik korumanın güvence altına alınamayacağını söylemişti.